האשמות זועבי: לא משפצים מבנים כדי לגרש ערבים

ח"כ חנין זועבי מאשימה את הרשויות בעכו במדיניות לאומנית שבה אין משפצים מבני מגורים על מנת להביא לגירושם של ערבים מהעיר.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' באדר ב תשע"ד

מאשימה. זועבי
מאשימה. זועבי
פלאש 90

בדיון סביב אסון קריסת המבנה בעכו האשימה חברת הכנסת חנין זועבי את הרשויות בהזנחה מכוונת של מבני המגורים בעכו במגמה לגרש את האוכלוסייה הערבית מהעיר.

זועבי תקפה בדיון את העירייה, את הרשות לפיתוח עכו ואת עמידר ואמרה: "המדיניות היא הבעייתית. אני סבורה שלא משפצים את המבנים כי רוצים לפנות אותם מהבתים, זו מדיניות לאומנית של גירוש. ניתן לחייב אנשים לשפץ, אך לחייבם במלוא העלות זו החלטה מוגזמת שנועדה אך ורק לגרשם מהעיר".

יורם חלפון, נציג חברת עמידר, דחה את הדברים ואמר: "הדברים לחלוטין אינם נכונים. הבניין שקרס כלל לא נמצא בבעלות עמידר. אנו איננו מפנים תושבים מוגנים מבתיהם אלא מממנים להם שכר דירה חלופי בזמן שאנו משפצים את הבית ונושאים בעלויות השימור. לגבי החיזוק הבסיסי, אנו מממנים את חלקו משום שאיננו הבעלים היחידים".

ח"כ דב חנין הוסיף: "רוב הבתים בעכו העתיקה צריכים שיפוץ וחיזוק, והאינטרס הציבורי הוא לחזק את המבנים ואף לשמרם על מנת לשמור על יופייה של העיר. ובכל זאת, מאחר שהתושבים עניים, לא ניתן להשית את כל התשלום עליהם. לפיכך, המדינה צריכה לשאת בחלק מההוצאות, שכן כיום יש חשש שעוד בניין יקרוס וכולנו נצטרך להתכנס לדיונים נוספים בנסיבות טראגיות".

הדיון נחתם במספר שאלות שהופנו על ידי חברי הכנסת לרפ"ק אלון עפרי, סגן מפקד תחנת המשטרה בעכו. רפ"ק עפרי ענה בתמציתיות על השאלות והסביר כי קיימים כיווני חקירה שונים, בהם פליליים או שנוגעים ברשלנות. כמו כן, אמר רפ"ק עפרי כי התבצעו מספר מעצרים במסגרת החקירה.

test770