בשומרון נחנך מקלט עבור מפוני חירום מהמרכז

השר להגנת העורף, גלעד ארדן בחנוכת מקלט למפונים מהמרכז: "השומרון - העורף הביטחוני המרכזי של אזרחי מדינת ישראל במלחמה".

שמעון כהן - ערוץ 7 , ג' באדר ב תשע"ד

גוזרים סרט. השר ארדן בשומרון
גוזרים סרט. השר ארדן בשומרון
מועצת שומרון

השר להגנת העורף, גלעד ארדן, חנך יחד עם מנכ"ל המשרד את המקלט הראשון למפונים ממרכז הארץ לשומרון בשעת חירום.

ארדן התייחס באירוע לחשיבות השומרון עבור תושבי מדינת ישראל בשעת חירום ואמר כי יש לתקצב את המועצה בהתאם בכדי למגן מרכזים לקליטת אוכלוסייה.

לדבריו: "המועצה האזורית שומרון חייבת להוות את אחד המקומות המרכזיים, שהם העורף הביטחוני של אזרחי מדינת ישראל לתרחיש של מלחמה. זאת בשל המיקום הגיאוגרפי, גם מקום גבוה גם קרוב למרכז הארץ, לריכוזי אוכלוסייה, ואולי לא פחות חשוב: המוטיבציה והאידיאולוגיה והמסירות של תושבי השומרון"

עוד הוא אמר כי אחד מלקחי הסופה הוא שלא ניתן להסתמך על רשויות המדינה כגון: משטרה, מכבי אש וכו' בשעת חירום ועל כן יש לחזק את יכולת הרשויות החזקות בישראל כדוגמת מועצת שומרון ולתת להם את הכלים לתת את המענה בשעת חירום לתושבים מבפנים ומבחוץ. ארדן אמר גם כי נכון להיום התרחיש המלחמתי היחיד הוא נפילה של מאות טילים ביום על יישובי מדינת ישראל במשך 3-5 שבועות. הוא ציין שאף על פי כן ל 70% מתושבי ישראל אין ממ"ד ול 30% אין כל פתרון. על כן הוא אמר כי יש לשים בתעדוף גבוה מיגון מרכזים לקליטת אוכלוסייה מסוג זה שנחנך היום, עם זאת הוא ציין כי תקציב המיגון אינו בסמכותו אלא בסמכות משרד הביטחון אולם כדבריו: "בע"ה גם זה ישתנה".

ארדן אף התייחס ברמז לתהליך המדיני ואמר: "אני לא חושב שצריך לפנות אנשים מבתיהם".

גרשון מסיקה, ראש מועצת שומרון, אמר באירוע: "מדובר בתוכנית המדגישה את החשיבות של השומרון לביטחון המדינה ותושביה, ללא השומרון לא ניתן יהיה להגן על תושבי מרכז הארץ, והקמת המרכז היום היא ביטוי נוסף לכך, זוהי הוכחה נוספת לכך שכל וויתור על חלקים מהשומרון יהווה פגיעה ישירה בביטחון תושבי מדינת ישראל".

יצוין כי מדובר במקלט ראשון שנחנך כחלק מתוכנית שהגה יוסי דגן מ"מ ראש מועצת שומרון לפני כחמש שנים יחד עם היחידה האסטרטגית ומחלקת הביטחון. דגן עצמו הסביר את הרציונל שעומד מאחורי המהלך: "על פי התוכנית, בשעות חירום: מלחמה או אסון טבע חלילה, יפונו תושבי מרכז הארץ לשומרון. השומרון נמצא מתאים כמקום מקלט לתושבים בשל קרבתו למרכז הארץ – 30 דקות מתל אביב למרכז השומרון, ההרים הגבוהים שבמקרה של מתקפה כימית מהווים מקום מועדף לעומת מישור החוף שם שקיעת החומרים הכימיים עלולה להיות קטלנית, וכן המוכנות של תושבי האזור להירתם למשימות לאומיות ולהתנדב לכל משימה".

במרכז קליטה "טללי אורות" שנחנך בטל מנשה שבצפון השומרון הוצגו בפני השר להגנת העורף גלעד ארדן הצגת תכלית של המרכז בין השאר הוצגו: ציוד לשהיית מפונים, מתקני שירותים מתכלים, מכלי מים מתנפחים, מזרונים, שמיכות, גנרטורים, פלטות חשמליות מיחמים, מיקרו- גלים, המרכז גם ייתן מידע לציבור בהפגה, לצורך כך במקום פלזמות וציוד תקשורת המונים. במועצת שומרון מציינים כי המרכז מיוחד בכך שהוא מסוגל לפעול באופן עצמאי, ללא חיבור לחשמל, מים ואספקת מזון לאורך זמן.