יעלה אחוז החסימה בבחירות המקומיות

הכנסת אישרה בקריאה טרומית העלאת אחוז החסימה בבחירות המקומיות. גפני: לפיד וליברמן מנסים להשליט את הדיקטטורה על הרשויות המקומיות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' באדר ב תשע"ד

יעלה אחוז החסימה בבחירות המקומיות-ערוץ 7
ח"כ רינה פרנקל
צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את התיקון לחוק הרשויות המקומיות של חברת הכנסת רינה פרנקל (יש עתיד) וקבוצת חברי כנסת שנועד להעלות את אחוז החסימה בבחירות המקומיות.

על פי התיקון שהציעה ח"כ פרנקל, אחוז החסימה יעלה משלושת רבעי האחוז לאחוז וחצי מחלוקת המספר הכולל של הקולות הכשרים שניתנו בבחירות למספר חברי המועצה העומדת לבחירה.

"כיום אחוז החסימה בבחירות המוניציפליות עומד על 0.75% (פחות מאחוז) מחלוקת המספר הכולל של הקולות הכשרים שניתנו בבחירות למספר חברי המועצה העומדת לבחירה. כתוצאה מכך בישובים קטנים דרוש מספר קולות מועט כדי לעבור את אחוז החסימה ולהשתלב כחבר במועצת היישוב", נכתב בהסבר להצעת החוק, "מצב זה הינו מצב אבסורדי המקשה על פעילותה של מועצת הישוב".

ח"כ פרנקל ביקשה להעלות את אחוז החסימה ברשויות המקומיות פי שניים ובכך למנוע מצב בלתי אפשרי בו מועצות ערים ינוהלו על ידי מספר רב של מפלגות. "הרעיון העומד בהצעה זו הוא להגביר את משילות ראש העיר ומועצת העיר ולאפשר להם לנהל את העיר לטובת התושבים", הסבירה.

שר הפנים גדעון סער סיפר במליאת הכנסת כי הודיע לאחר הבחירות המקומיות האחרונות שבכוונתו להוביל מספר שינויים. "אחד כבר עבר בקריאה ראשונה בנושא קביעת יום שבתון ביום הבחירות, והשינוי השני הוא העלאת אחוז החסימה בו אנחנו תומכים היום.

"אנחנו תומכים בהעלאת אחוז החסימה אבל לא בהכרח במספר שנקוב בהצעת החוק, ולכן התנאי שהמשך הליכי החקיקה יעשו בתאום איתי. בכוונתי להתייעץ עם סיעות הבית, כולל סיעות האופוזיציה, כדי לקיים דיאלוג בנושא שהוא מטבעו נושא פוליטי. אם תבחנו את תוצאות הבחירות האחרונות אתם תראו ריבוי של סיעות יחד, דבר שמקשה על ניהול העיר. יש צורך בכך אם מסתכלים על האינטרס של התושבים המקומיים", הסביר סער.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) תקף את ההצעה. "ברוח הימים שהכנסת הזו עוברת שמטרתה פירוק כל המערכת הדמוקרטית, שבה מביאים בשבוע אחד שלושה חוקים שעל כל אחד היה צריך לקיים דיון במליאה ארבעה ימים. עכשיו מציעה ח"כ מ'יש עתיד' שבמקומות בהם אנשים רוצים להתמודד על אופי היישוב שלהם, באים ואומרים לו שהוא לא יכול".

גפני טען כי "הרוח הדיקטטורית הזו נובעת משתי סיעות מרכזיות בקואליציה שמונהגות על ידי דיקטטור. אותו דבר אצל לפיד וליברמן ואת הרוח הזו הם מנסים להשליט על הכנסת ועל הרשויות המקומיות".

43 ח"כים תמכו בהצעה ו-26 התנגדו. ההצעה תועבר לוועדת הפנים והגנת הסביבה להכנתה לקריאה ראשונה.