האם עדיף מייבש כביסה או לייבש את הלקוח?

איך קורה שחברה לא מעדכנת את הלקוח על חוסר מתן שירות ביהודה ושומרון אך מוכרת לו את המוצר כאילו הכל תקין?

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ה' באדר ב תשע"ד

האם עדיף מייבש כביסה או לייבש את הלקוח?-ערוץ 7
מייבש כביסה. אילוסטרציה
Thinkstock

נושא אפליית יהודים ביהודה ושומרון לא יורד מסדר היום והשבוע הצליחו חברי צוות פניות הציבור של "הבית היהודי" לתקן עוד עוולה בנושא.

הורים של זוג הגרים ביישוב יתיר החליטו לקנות להם מתנה – מייבש כביסה. את המייבש הם קנו בסניף של חברת זנוסי בכפר סבא והעבירו אותו לבית הזוג.

אולם כדי שלא תוסר האחריות מהמוצר וכדי להתקינו יש להזמין טכנאי לצורך כך, מה שהמשפחה תכננה לעשות.

אלא שאז התברר, לתדהמת המשפחה, כי הטכנאי שהיה אמור להגיע מטעם החברה מסרב להגיע להתקין את המייבש לאור היות הישוב בתחומי יהודה ושומרון, ולמרות העובדה כי גדר ההפרדה מכלילה את מחנה יתיר בתוך שטחי הנגב ולא בתוך יהודה ושומרון.

בעקבות פרסומים קודמים על פעילותו של צוות פניות הציבור של הבית היהודי במקרים מעין אלו, פנתה המשפחה אל חברי הצוות ואלה שלחו פנייה למנכ"ל החברה בו קבלו על העובדה שבכל הליך קניית המוצר לא סיפרו נציגי החברה למשפחה כי המגורים מעבר לקו הירוק לא יאפשרו את הגעתו של הטכנאי, והוסיפו כי אם הדברים היו נאמרים למשפחה במעמד הקנייה- המשפחה הייתה מוותרת על המייבש והולכת לחברה אחרת אשר מספקת את השירות ביהודה ושומרון.

"מדובר בהטעיית צרכן חמורה, אי ידועו בדבר פרטי העסקה מהותיים, עוגמת נפש רבה והוצאות רבות לרבות אובדן ימי עבודה". את הפנייה סיימו חברי הצוות בבקשה-דרישה הפשוטה: לשלוח בדחיפות טכנאי לבית המשפחה ביתיר ולסיים את הסאגה.

למחרת שליחת המכתב כבר יצרו נציגי החברה קשר עם צוות פניות הציבור וקיבלו את הפרטים המלאים של המשפחה. עוד באותו יום הורה מנכ"ל החברה על תיקון הליקוי ושלח טכנאי לבית המשפחה ביתיר, דאג לחבר את המכשיר באופן מיידי ולהפעילו.

בכך בא לידי סיום מוצלח עוד סיפור פשוט, אחד מיני רבים, שמספר את סיפורה של האפליה החמורה כנגד יהודים ביהודה ושומרון.

ח"כ שולי מועלם רפאלי אומרת כי "חבל שהמחוקק צריך להיכנס לתחום זה כאשר ברור מאליו שאין הבדל בין תושב הוד השרון שקונה מכונת כביסה לבין תושב יתיר. הצעת החוק שלי תשים קץ למצב הזה שחוזר על עצמו בתקופה האחרונה בו תושבי פריפרייה, יהודה ושומרון ובקעת הירדן מופלים לרעה מחמת מקום מגורים".

רכז צוות פניות ציבור בבית היהודי אסף דנוך מסכם: "שוב מוכח כי אפליה ניתן לתקן ואין כל סיבה אמיתית להיווצרותה של אפליה זו. אנו מקווים שהחוק של ח"כ מועלם יתקדם במהרה ויתקן את העניין על הצד הטוב ביותר".