יואב פוגל
יואב פוגל המשפחה

השבת, פרשת ויקרא, ציינו בישיבת איתמר את השבת בה נרצחו חמשת בני משפחת פוגל.

בליל שבת לפני שלוש שנים, נכנסו שני מחבלים תושבי הכפר עוורתא לבית משפחת פוגל ורצחו את ההורים אודי ורותי ואת שלושת הילדים יואב, אלעד והדס.

שעות ספורות לפני הרצח, בעת תפילת "קבלת שבת" ישב אודי בבית המדרש של ישיבת איתמר והאזין לדבר התורה שנשא ראש הישיבה הרב אביחי רונצקי. בנו יואב ישב לידו והאזין אף הוא לדרשה של ראש הישיבה.

הרב רונצקי, שמעביר בדרך כלל את דרשותיו בערבי שבת בישיבה בעל פה, הכין באופן חריג דרשה כתובה והקריא אותה. לפני מספר ימים מצא הרב רונצקי את אותה דרשה ונדהם לראות עד כמה היא רלוונטית לאסון הקשה שפקד את משפחת פוגל, את הישוב איתמר ואת הישיבה. אתמול בערב הקריא הרב רונצקי את אותה דרשה בישיבה.

"דיברתי על פרשת ויקרא ועל הקורבנות", מספר הרב אביחי רונצקי, "אמרתי שם שהדבר היחיד שאפשר לתפוס את עניין הקורבנות זה ברמת הסוד כי אחרי כל ההסברים השכליים לזה, הקורבנות נמצאים ברובד הנסתר". 

"בכל אותו זמן הרב אודי ישב במקום הקבוע שלו בבית המדרש, בשורה הראשונה, יואב ישב במעבר, בכיסא לידו ובמשך כל השיחה יואב נעץ בי עיניים. הרגשתי כאילו שאני מדבר איתו", ממשיך הרב, "דיברתי על הסוד של הקורבנות וגם על הסוד של החיים ושל המוות, על ההסתלקות של הגוף והישארות הנשמה. באופן שאני לא מבין אותו דיברתי על הרוגי איתמר, על 15 הקורבנות שאנחנו באיתמר הקרבנו עד לאותו ערב ואני רואה כל הזמן את יואב מקשיב לי וממש מסתכל לי בעיניים". 

כאמור, שעות ספורות לאחר מכן נכנסו המחבלים לבית משפחת פוגל ורצחו חמישה מבני המשפחה. מאז הוקם היכל חדש לבית המדרש בישיבת איתמר שנקרא "משכן אהוד" על שמו של הרב אודי פוגל ומחר במסגרת האזכרה הגדולה שתיערך באיתמר, ייחנך מבנה הפנימיות הראשון על שם בני המשפחה.

"זה פלא שאין לי הסבר בשבילו", מסכם הרב רונצקי, "כמה שעות לאחר מכן, הייתי בין הראשונים להיכנס אל תוך הבית שלהם שהיה לשדה קטל. אבל בפעם האחרונה שראיתי את הרב אודי ואת יואב דיברנו על הקורבנות ועל קדושי איתמר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו