פרס: אסור לשכוח את זכויות החלשים והמיעוטים

נשיא המדינה קיבל לידיו את "טיוטת מגילת כבוד האדם", וחנך אתר אינטרנט שיאפשר לכולם להשתתף בניסוח הטקסט הסופי.

נתנאל כ"ץ , ז' באדר ב תשע"ד

פרס בטקס. הבוקר
פרס בטקס. הבוקר
צילום: מארק ניימן - לע"מ

נשיא המדינה שמעון פרס קיבל הבוקר לידיו את העותק הראשון של "טיוטת מגילת כבוד האדם" האזרחית הראשונה כחלק ממיזם אזרחי שמטרתו למנוע את הפגיעה בכבוד האדם בחברה הישראלית.

פרס גם השיק את אתר האינטרנט "מחליטים" בו ישתתפו אזרחים בניסוח מגילת כבוד האדם האזרחית של מדינת ישראל.

בפתח הדברים הדגיש יו"ר המכון לדמוקרטיה ד"ר אריק כרמון את חשיבות העלאת השיח הציבורי על כבוד האדם ואמר: "באמצעות המיזם אנו שואפים לעלות לשיח הציבורי את נושא כבוד האדם. זהו נושא בסיסי שיש לו ערך- זהו מסר לבית הנבחרים שלנו, למיעוטים בישראל ולציבור הישראלי כי החברה האזרחית כולה מגויסת לטובת שמירה על כבוד האדם ".

הנשיא קרא לציבור כולו ליישם את ערכי כבוד האדם בחיי היום יום ואמר: "זהו עיתוי חשוב בחברה הישראלית- לכבד את האחר זהו יסוד הדמוקרטיה וגם דרך ארץ. הדמוקרטיה אינה רק חופש הביטוי אלא הזכות השווה להיות שונה. האחריות לשמור על הדמוקרטיה מוטלת קודם כל עלינו כאזרחים- אסור לנו לשכוח את זכויות החלשים והמיעוטים החיים בקרבנו. במדינת ישראל ישנם ויכוחים סוערים והפגנות שונות- כולנו ביחד בונים את הדמוקרטיה. לאזרחים ישנה אחריות לשמור על הדמוקרטיה ולקיים יום יום שיח מכבד במדינה. הכנסת מייצגת את העם אך העם אינו פטור מלנהוג באופן דמוקרטי אחד כלפי השני, להיות קשוב לחלש ולזעוק כשרואים הפרה בוטה של כבוד האדם". בסיום דבריו, השיק הנשיא את המיזם האינטרנטי "מחליטים" והיה לאזרח הראשון שהתייחס לכבוד האדם בחברה הישראלית באמצעות אתר האינטרנט.

הרבנית עדינה בר שלום, התייחסה לשורשי כבוד האדם בתורה ואמרה: "כשהייתי ילדה כן כיבדנו אחד את השני, והיום שכחנו מה המשמעות לשמור על כבוד האדם- התורה מורה לכבד את כולם ללא הבדל, אין אפליה בתורה בנושא כבוד האדם. אני מקווה באמצעות המיזם נחזור לנהוג אחד בשני בכבוד ונהיה חברה טובה יותר".

כאמור, כחלק מהמיזם שהינו פרי המכון הישראלי לדמוקרטיה, הושק אתר אינטרנט ""מחליטים" ובו משתתף הציבור הישראלי כולו ללא הבדל דת, גזע, מין או כל שיוך קבוצתי אחר בניסוח מסמך יסוד של מדינת ישראל. טיוטת המגילה אשר נוסחה על ידי 200 נציגי ציבור, תעמוד לדיון ציבורי רחב באתר האינטרנט שהוקם בטכנולוגיה מיוחדת ואזרחי ישראל מוזמנים להשתתף בתהליך ובדיונים מעמיקים ורבי-משתתפים ברוח הדמוקרטיה הדיונית ו"חוכמת ההמונים".