החברה לאיתור נכסי נספי השואה לקראת סגירה

החברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה תסיים את תפקידה בסוף שנת 2017. 135 מיליון ₪ יועברו השנה כסיוע לניצולים, 70% מהם במזומן.

אבי יוגב , ח' באדר ב תשע"ד

ח"כ אלעזר שטרן
ח"כ אלעזר שטרן
צילום: פלאש 90

וועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת דנה ואישרה שלוש הצעות חוק שנועדו להרחיב את הסיוע שמעניקה החברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה לניצולים.

מנתונים שדווחו לוועדה עולה, כי עד ליום 31.12.2013 איתרה החברה נכסים בשווי כולל של כ- 1.7 מיליארד ₪. 10,685 בקשות השבה הוגשו לחברה, החברה קיבלה החלטות השבת נכסים בשווי של כ- 331 מיליון ₪. בפועל הושבו נכסים בשווי של 101 מיליון ₪. כ- 523 מיליוני ₪ הועברו לסיוע לניצולי שואה ולהנצחת זכר השואה. עלויות התקורה לסיוע, עמדו ע"ס כ-1.1 מיליון ₪.

חברת הכנסת מרב מיכאלי הציעה להעלות את סכום הסיוע לניצולים זקוקים מ 100 מיליון ₪ ל- 200 מיליון ₪ בשנה. עוד הוצע לקבוע כי הסיוע יינתן ברובו המכריע (80%) ישירות לחשבונות הבנק של ניצולי השואה הזקוקים לכך.

חבר הכנסת אלעזר שטרן ביקש לקבוע בהצעתו להעלות את סכום הסיוע לסכום של 150 מיליון ₪ בשנה ואת אחוז הכספים המגיעים ישירות לחשבונות הבנק של הניצולים ל-70%.

בועדת החוקה והמשפט מציינים כי הצעת החוק הממשלתית מבקשת לקבוע תיקוני חקיקה שמטרתם, להקל על איתור היורשים, להקל על השבת הנכסים וכן להקל על מימוש נכסים שנמצאים בידי החברה. נציגי החברה סבורים שתיקונים אלו, יאפשרו להעביר לניצולים נכסים בשווי של כ-231 מיליון ₪. עוד הוצע כי החברה תסייע לניצולי שואה בסכום של לפחות 135 מיליון ₪ בשנה. ולקבוע כי החברה תחדל לפעול ביום 31.12.2017.

חברי הכנסת תקפו בחריפות את המנגנון המנופח של החברה. ח"כ אלעזר שטרן הלין על חלוקת הכסף לניצולים בשוברי קנייה, לדבריו "ניצולי השואה מספיק אינטליגנטים ויודעים מה הם רוצים. האיום שקרוביהם יעשה בכסף שימוש לאלכוהול וסיגריות, מעליב אותם. אולי לא נשיב להם כסף לתרופות, כיון שאולי קרוביהם ירכשו בכסף סיגריות? שאל שטרן, "ההסבר הזה מעליב, אמר שטרן, הוא נוח כדי להחזיק מנגנון גדול, ולהצדיק אחזקת משרד. מהיכן בא הכסף? מהכסף שמגיע לניצולים". בוויכוח על סכומי הכסף שראוי לחלק לניצולים אמר שטרן, "בואו וניקח את ההנחה שהגרמנים נותנים לנו על הצוללת השישית, ונחלק אותה לניצולים".

ח"כ מירב מיכאלי אמרה "לאחר שח"כ שטרן השיג ערבות מדינה לכסף, לא נותר אלא לחלק את הכסף. הניצולים הולכים ומתמעטים". בעניין שיטת הסיוע אמרה מיכאלי, "אנו נשאף שכל הכסף יגיע ישירות לחשבון הבנק של הניצולים".

ח"כ שולי מועלם-רפאלי אמרה "אנו לא רוצים לתחזק את המנגנון של החברה, ולא רוצים שחברות מסחריות ירוויחו מתלושי המזון. אנו רוצים שניצולי השואה יקבלו סיוע, ויעשו בו שימוש כטוב בעיניהם". מועלם שאלה את נציגי החברה, "למה החברה צריכה משרד לוביסטים?".

יו"ר דירקטוריון החברה, מיכה חריש, ומנכ"ל החברה, ישראל פלג, דחו את טענות חברי הכנסת ואמרו כי החברה פועלת עפ"י החוק ובאופן מיטבי למען איתור והשבת הנכסים ליורשי ניצולי השואה ולסיוע לניצולים.

בסיום הדיון חברי הוועדה הגיעו להסכמה עם יו"ר דירקטוריון החברה ועם מנכ"ל החברה, על העלאת סכומי הסיוע שהחברה תעביר לניצולי השואה, ממאה מיליון ₪ לשנה ל-135- מיליון בשנה זו, 150 מיליון בשנה הבאה (2015) ובשנתיים שלאחר מכן (2016-2017), 135 מיליון ₪ לשנה. עוד סוכם, כי סכום הסיוע שיועבר במזומן לחשבונות הניצולים, יועלה ל-75% מערך הסיוע, במקום 53% היום. (היתר מועבר בשוברי קניה ברשתות השיווק) החוק ישונה כך שהיועץ המשפטי לממשלה יביא הצעת החלטה לפרק את החברה בסוף שנת 2017.

הוועדה החליטה למזג את שלוש הצעות החוק ולאשר אותם להצבעה בקריאה שנייה ושלישת.