שדולה לחיזוק הנגב והגליל
שדולה לחיזוק הנגב והגלילבאדיבות תנועת אור

עשרות חברי כנסת ממרבית סיעות הבית, התפנו היום (רביעי) לשעה קלה מהמאבקים הפרלמנטרים, והשתתפו בישיבת הקמת השדולה הפרלמנטרית לחיזוק הפריפריה.

בראש השדולה עומדים חברי הכנסת חיליק בר (עבודה) וזבולון כלפא (הבית היהודי). את השדולה ינהל בהתנדבות רוני פלמר, מנכ"ל תנועת 'אור'- הזרוע ההתיישבותית של קרן קימת לישראל.

את ישיבת הפתיחה כיבדו השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, שר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר, ראשי מועצות מהנגב והגליל ועוד.

השר סילבן שלום הודיע כי "כל אחד שיקנה דירה ראשונה בנגב ובגליל יקבל סבסוד של שכר הדירה לשנתיים על מנת שיוכל לעמוד ברכישת הבית בהמשך". לדברי השר, "המטרה שלנו, כמשרד לפיתוח הנגב והגליל, יחד עם המרכז להתיישבות בנגב ובגליל שאנו מפעילים במשותף – הוא להביא אנשים – ויש לפעול להנגיש עבורם אפשרויות ריאליות".

"משרד נגב גליל פועל ללא לאות להמשך עשייה בשטח. בדיוק השבוע אישרנו המשך פרויקט כיתות חכמות נוספות לפריפריה – פרויקט שלא קיים בגוש דן – בעלות של כ-30 מיליון שקל", ציין עוד שלום.

"המטרה האסטרטגית של קק"ל היא פיתוח הנגב והגליל כמנוע הצמיחה של ישראל. יחד עם תנועת 'אור' ומשרדי הממשלה, קק"ל הקימה בשנים האחרונות 11 ישובים חדשים – פעולה שאין לה אח ורע בעולם כולו", אמר יו"ר קק"ל שטנצלר, שבירך על הקמת השדולה החדשה ואמר כי קק"ל תמשיך לסייע לפיתוח החקלאות בנגב.

עוד ציין שטנצלר כי "קק"ל היא מפעל יהודי ציוני שבא לעזור ולסייע במקום שהממשלה לא יכולה. אנו שומעים התקפות על קק"ל מבית ומחוץ, אבל אני מנצל את הבמה הזו כדי לשוב ולהדגיש כי קק"ל מסייעת ותמשיך לסייע גם לישובים שאינם יהודים".

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק הרצוג סיפר כי לפני מספר שבועות קק"ל ערכה סיור לחברי המפלגה בנגב ו"ראינו פעילות נפלאה שהלוואי ותימשך".

יו"ר תנועת 'אור', רוני פלמר, שינהל את השדולה החדשה אמר בישיבת הפתיחה כי הוא שמח לראות "חיבור בין שרים וחכים מכל גווני הקשת ששמים בימים כאלו את המחלוקות בצד. הנגב והגליל מחברים את כולם. יצאו מכאן הרבה הצהרות, עכשיו צריך לראות שמבצעים בכל הכוח. השדולה והמשרד לפיתוח הנגב והגליל בראשות השר – הינם כתובת אמיתיות כיום לכל מי שחולם ורוצה להזיז משהו בנגב ובגליל".

המשתתפים ענדו על דש בגדם סיכה צהובה עגולה עליה נרשם באנגלית ועברית: "I Love Negev & Galil" ו "יחד בונים עתיד בנגב ובגליל", אשר הופקה ע"י תנועת אור וקרן קימת לישראל.

השדולה לקידום וחיזוק הפריפריה ושכונות המצוקה תפעל, בין היתר, להעלאת המודעות בנושאים על סדר היום בנגב ובגליל, חיבור פעילים לפעילות השונה, חיבור קואליציה ואופוזיציה וקצוות הקשת הפוליטית למטרות הנגב והגליל ועוד. צוין כי "השדולה לא תתכנסת רק באירועים רשמיים אלא תפעל במשך כל השנה".

נמסר כי מעל 20 חברי כנסת מכל קצוות המפלה הפוליטית חברים בשדולה החדשה.