סקר: מרבית הציבור - לא נעשה די למען העגונות

רק 17% מקרב 3,500 הנסקרים בסקר המקיף שערך בית הלל לאחרונה, סבורים שנשים עגונות מקבלות יחס הוגן בבתי הדין הרבניים.

מאיר סטרמן , י"א באדר ב תשע"ד

בית הדין הרבני
בית הדין הרבני
צילום: פלאש 90

רוב הציבור הישראלי סבור כי ההנהגה הרבנית לא עושה מספיק כדי לסייע לעגונות.

מהסקר הגדול שנערך על ידי ארגון הרבנים ”בית הלל“ עולה כי ביחס לשאלה "האם נשים עגונות מקבלות יחס הוגן בבית הדין הרבני" ענו בחיוב רק 3.9% מקרב הציבור החילוני,7.5% מקרב הציבור הדתי-מודרני, 9.6% מקרב הציבור המסורתי, 18.2% מקרב הציבור הדתי ו 41.1% מקרב הציבור החרדי לאומי.

עוד עולה כי באופן חוצה מגזרים, כ- 70% מהציבור סבור כי הטיפול בבעיות הנשים העגונות הינו נושא חשוב ביותר. הנתונים מצביעים על פער רב בין חשיבות הנושא בעיני הציבור לבין האופן שבו הוא מטופל.

לאור הנתונים ולקראת יום העגונות השנתי אשר יצויין היום (ה‘), משיק ארגון רבני ”בית הלל“ מיזם אשר מטרתו שינוי תודעת הציבור ביחס לפתרונות לעגינות ולסרבנות גט. המיזם כולל בין השאר פעולות חינוך להבנת הבעיה ולאפשרויות הפתרון, פרסום והפצת פתרונות הלכתיים פרקטיים ואפקטיביים דוגמת הסכמי קדם נישואין והנגשתם לקהל הרחב.

”בית הלל“ הינו הארגון הרבני הראשון בארץ שתמך בהסכמי קדם נישואין. לפני שנה, בתמיכתם של ראש ישיבת ”הר עציון“ הרב אהרן ליכטנשטיין וראש ישיבת מעלה אדומים, הרב נחום רבינוביץ, יצא הארגון בפניה לציבור ולרבנים להתחתן ולחתן עם הסכם קדם נישואין.

בארגון הביעו תקווה לאימוץ נרחב של ההסכם למניעת סרבנות גט הן על ידי רבנים מחתנים, והן על ידי הציבור. "אנו מברכים על כך שארגון צהר המחתן רבים מקרב העם, הודיע לאחרונה על תמיכה בהסכמי קדם נישואין וכן הרבנות הראשית עושה צעדים להכיר בנושא. זהו צעד חשוב ביותר בדרך לשיפור מצבן של הנשים העגונות", נמסר מהארגון.

הרבנית ירדנה קופ יוסף, מובילת המיזם מטעם ארגון רבני ”בית הלל“, אמרה כי "אימוץ הנושא על ידי ארגון רבנים ורבניות הוא בעל חשיבות היסטורית. זאת בעיה שאינה ’בעיית נשים‘ אלא בעיה של כולנו, גם גברים - ומכל המגזרים".

"עלינו לשלב ידיים לפתרון בעיית העגונות. קל מדי להאשים את בתי הדין, האחריות על כולנו - רבני קהילות והציבור הרחב, לעשות כל שבידינו להשתמש ולקדם פתרונות מנע לבעיית העגונות. יחד עם זאת, נמשיך בדרישה מבתי הדין לראות את בעיית מסורבות הגט בתקופתנו, באותה החומרה בה ראו רבנים בכל הדורות את העגונות אשר בעליהן נעדרו, ולהפוך כל אבן אפשרית על מנת למצוא את תקנתן", הוסיפה.

אסנת שרון, מנהלת ארגון "יד לאישה", המסייע לנשים מסורבות גט ועגונות המשתייך למוסדות "אור תורה סטון", מצטרפת לדברים. "אכן, בתי הדין הרבני לא עושה מספיק, הדיינים לא משתמשים בכל הכלים ההלכתיים שנתנו להם, ובאופן שיטתי הם מסתמכים על דעת מיעוט בהלכה ובפסיקה, שמאפשרת גם לבעלים להתנות ולסחוט את האישה בתמורה לגט ובכך להפכה לעגונה".