אדמונד לוי מעניק את הדו"ח לרה''מ נתניהו
אדמונד לוי מעניק את הדו"ח לרה''מ נתניהו צילום: פלאש 90

אורי שטרוזמן, שופט בדימוס של בית המשפט המחוזי בתל אביב, ליווה את השופט בדימוס אדמונד לוי ז"ל בתחנות רבות בחייו, ואף המליץ עליו לשיפוט.

לערוץ 7 הוא מספר על שופט ששמו הטוב היה השם הנרדף שלו, "יצא לו שם של אדם הגון ושופט מעולה, איש ישר שתמיד הציעו לו לשמש כבורר במחלוקות. הייתי שופט והוא היה עו"ד, מאוחר יותר היינו יחד בבית משפט המחוזי. כשמנהל בית המשפט שאל אותי עליו, אמרתי כל הזמן שהוא ראוי לשיפוט ואכן לא התאכזבתי, פסיקותיו היו מהירות מאוד והוא חתר לעשיית צדק תוך רגישות גדולה לאדם".

לדבריו, פסיקתו של השופט לוי על הגרוש מגוש קטיף מהדהדת עד היום, "בבית המשפט העליון הוא הביע את העמדה המשפטית המוצדקת בדבר הקשר של עם ישראל לארץ ישראל, ועל כך שהחלטת הכנסת הייתה לא חוקתית ועיוותה את דעת הבוחר. שרון עשה פארסה וסטה מהדרך שאותה הציג לבוחריו, גם אני כתבתי על הנושא ועל ההחלטה הבלתי חוקתית של הגרוש מגוש קטיף".

השופט שטרוזמן טוען, כי דו"ח המאחזים של אדמונד לוי, הוא אחד הדו"חות המוצדקים ביותר, "יש סיבות פוליטיות מדוע הוא לא מיושם, אני תומך בדו"ח המאחזים, חוות דעת דומה נכתבה על ידי, עוד לפני הדו"ח והייתה גם לפניו".

"בחוות הדעת שלו ושלי, מוצג המקרה של קפריסין, שם גם הייתה חלוקה בין החלק הקפריסי לחלק התורכי, והיונים שגורשו מהחלק התורכי, קיבלו פיצויים אך לא הותר להם לחזור לחלק ממנו הם גורשו, זה נושא שחייב להילמד ולהיות מאומץ", הוסיף שטרוזמן.