כנס הרבנים: "מתקפת חוקים פוגעניים"

רבנים בכירים בציונות הדתית התכנסו הערב (חמישי) בבית הארחה בית וגן בירושלים ודנו בשורת הצעות החוק בענייני דת ומדינה שלדברי מארגני הכנס "מכרסמים בזהות היהודית של מדינת ישראל".

בכנס השתתפו הרב דב ליאור, הרב מרדכי שטרנברג, הרב אליקים לבנון, הרב משה גנץ, הרב חיים גנץ, הרב ברוך אפרתי, הרב אריאל בראלי, הרב דרור אריה ורבנים נוספים. בפני הרבנים הופיעו מנהל אתר "עין פקוחה", עודד איתם, משפטנים וגורמים מקצועיים.

מארגני המפגש, הרב אריאל בראלי, הרב אריה והרב שחור מציינים כי מקבץ החוקים מגלם בצורה ברורה מגמה נסתרת - לפגוע בזהותה היהודית של המדינה.

ביחס לחוק הגיור אמר הרב בראלי כי "מטרת החוק לאפשר לדיינים לקבל גרים ללא קבלת עול מצוות". הרב משה שחור הוסיף כי "המלחמה על זהותה היהודית של המדינה לבשה צורה חדשה; לא רק פגיעה בחבלי ארץ ישראל אלא פגיעה באושיות ההלכתיות של המדינה. לא קשה לזהות שמאחורי מגמה זו עומדים גופים אנטי דתיים ואנטי ציוניים".

עוד ציין הרב דרור אריה כי "גופים אלה הבינו שפגיעה בעוגנים ההלכתיים וביזור סמכותה של הרבנות הראשית ימצאו את מבוקשם. לצערנו חוקים אלה זוכים לתמיכה ולו חלקית על ידי אנשים טובים בכנסת. הרבנים מבקשים להסב את תשומת לב חברי הכנסת ולפעול בכל הכוח לעמוד בפרץ כנגד חוקים אלה. לפיכך, יש להשתמש בכל האמצעים כולל בזכות הטלת וטו כנגד החוקים".  

הרב דב ליאור שפתח את הכנס אמר "התכנסנו כאן כדי למחות ולהתריע כנגד הדבר הזה ולקרוא לכל נבחרי הציבור שלא לשתף פעולה וללחום לתיקון החוקים. אנחנו עדים למתקפת טילים שכוללת חוקים הפוגעים שמגמתם לפגוע במעמדה של הרבנות ובצביונה הדתי של המדינה".

הרב מרדכי שטרנברג הדגיש בכנס כי "יש תורה בישראל, יש רבנות בישראל. אין חקיקה דתית אחרת בשום פנים ואופן. משרד הדתות כפוף לרבנות הראשית ולא הרבנות הראשית למשרד הדתות. לא צריך להתייעץ עם הרבנים, צריך לשאול".

הרב אליקים לבנון אמר כי "למפלגה שמסוגלת להעביר את חוק הגיור אין זכות קיום ובמידה וחוק הגיור יעבור חובה על הבית היהודי לצאת מהממשלה. בינתיים, אנחנו צריכים להתעורר ולעשות קרב בלימה כדי למנוע את אותם חוקים אזרחיים, וחייבים ללחוץ בכנסת על החברים כדי לעצור את המהלכים. אני קורא לעצירה של אותם חוקים אזרחיים דרקוניים".

יו"ר ארגון רבני דרך אמונה, הרב ברוך אפרתי טען כי "החוקים מהווים את הסימפטום והשורש הוא הבעיה בזהות הדתית. לצערי, ישנם שאינם רואים את התורה כמקור לכל החיים ולתרבות. לכן, אותם חוקים בעיתיים מתיישבים עם תפישת עולמם".

הרב הראשי, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, שלח מכתב תמיכה לבאי הכנס בו נאמר כי הרבנות הראשית לישראל היא הסמכות הרוחנית העליונה ומתפקידה להתוות את הקו בענייני תורה והלכה, "תפקיד המחוקק הוא לסייע בידי הרבנות להוציא לפועל את הנחיותיה ההלכתיות ולא להיפך", הדגיש הרב יוסף.