אוקראינה היום
אוקראינה היוםרויטרס

המתיחות באוקראינה: ביום שישי כשעה לפני כניסת השבת בכיכר הומה אדם ברחוב מרכזי בקייב צעדו זלמן חצקלוביץ וזוגתו כשלפתע קפצו מטנדר 8 אוקראינים לבושי אפודים עם מקלות, נחושים להרביץ לאזרחים זרים ויהודים.

הם הצביעו עליו וצעקו שיעצור ברוסית, סטוי! (עצור!).

חצקלוביץ סיפר "הבנתי שאם אני לא בורח באותו רגע זה הסוף שלנו, עצרתי מונית ונכנסתי עם אשתי וביקשתי מהנהג לנסוע מהמקום. התוקפים הקיפו את הרכב וביקשו שיעצור, הנהג נתן גז ובנסיעה מהירה הפיל את הפורעים שהצליחו אף לגרום נזק לצד אחד של המונית. הנהג הספיק לנסוע רחוב אחד עד שהגיע לפקק תנועה. ואז ראינו שהרודפים חזרו ונכנסו לרכבם והתחילו לדלוק אחרינו".

השניים יצאו מהרכב וברחו בריצה מספר רחובות עד שהגיעו לבית הכנסת שם הבינו שניצלו בנס.

הרב הלל כהן, יו"ר הצלה אוקראינה ששוחרר אמש מבית החולים לאחר שהותקף אף הוא ביום חמישי, סיפר "הזעקנו היום תוך כדי חג פורים את המשטרה בשביל להגיש תלונה. אבל כפי הנראה כרגע השלטון באוקראינה מטפל בבעיות יותר דחופות, ככל הנראה אלו פרובקטורים שהיכו ודקרו אותי ביום חמישי בערב ומסתמן כי מדובר בפורעים פרו רוסים המעונינים לעשות אנרכיה ועליהום על הממשלה האוקראינית, עקב המתיחות והסכנה ולאחר הגשת תלונה, דאגנו להם לכרטיסי חזור לארץ ישראל עוד הערב".

הבוקר דווח כי בעיר סימפרופּול, בירת חצי האי קרים, פשטו שוטרים חמושים וחובשי כובעי גרב אל בית המלון "מוסקווה" המאכסן עיתונאים שבאו לסקר את משאל העם. שר ההגנה של חצי האי קרים, ואלרי קוזנצוב, אמר כי השוטרים הוזעקו אל המלון בעקבות מה שהתברר אחר כך כקריאת שווא. לדבריו, קייב מנהלת נגד קרים מלחמת מידע ולכן על השוטרים לבדוק כל חשד ולהיות מוכנים לכל אירוע.

קודם לכן, שוחרר משביו כומר צבאי, כמה שעות לאחר שנחטף בידי חמושים בסבסטופול שבחצי האי קרים. הכומר משתייך לכנסיה היוונית הקתולית, שהתמיכה בה בולטת באזורים דוברי האוקראינית, מעוז התמיכה של הממשל החדש בקייב. ארגון פרו רוסי בסבסטופול דיווח כי מנהיגו נחטף בידי 9 אלמונים.