ברק אובמה
ברק אובמה פלאש 90

ד"ר עידו זלקוביץ', מומחה לפוליטיקה הפלשתינית וליחסי ארה"ב והרשות הפלשתינית, משוכנע שהנשיא האמריקאי אובמה אמנם יהיה נוכח בפגישה עם אבו מאזן, אך ראשו יהיה טרוד במתרחש באי קרים ובעימות עם הנשיא הרוסי פוטין.

לדבריו הנושא הפלשתיני התדרדר מבחינת העניין האמריקאי למקומות נמוכים שלא היה ידועים בעבר והאמריקאים צפויים להפעיל לחץ על אבו מאזן להסכים לדרישות מסוימות על מנת לאפשר את הנעת ההליך המדיני מול ישראל.

עם זאת מזכיר זלקוביץ' את הפרסומים האחרונים בעיתונות הפלשתינית ולפיה אבו מאזן מצידו ידרוש את המשך הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון אם כי לא ברור לאיש עד כמה תהיה דרישה כזו אפקטיבית כדי להתניע את המהלך המדיני. להערכתו של זלקוביץ' הפוליטיקה הפלשתינית הפנימית מחלישה מאוד את אבו מאזן המגיע עם אחריות גדולה על כתפיו אך גם עם יכולת תמרון מוגבלת. עם זאת זלקוביץ' סבור כי המפגש עם אובמה יכול להועיל לאבו מאזן המבקש לחזק את מעמדו ולהוכיח את הלגיטימציה הבינלאומית לה הוא זוכה.

להערכתו לא ניתן יהיה לקדם את המהלך המדיני כל עוד ישראל והפלשתינים אינם יודעים באמת לאן הם מבקשים להגיע - ישראל מקיימת את הצגת המו"מ לצרכי הקשר עם ארה"ב בלבד בעוד הפלשתינים אינם יכולים להגיע לנוסחה והבנות של קץ התביעות.

באשר לדרישת ישראל להכרה פלשתינית ביהדותה של המדינה אומר זלקוביץ' כי מדובר בדרישה שהתקבלה אצל האמריקאים ש"הלכו אחרי התכתיב הישראלי" וכך גם אצל מרבית הציבור בישראל כדרישה לוגית הגיונית וסבירה, אך עם זאת להערכתו מדובר בדרישה המהווה מקל בגלגלי המו"מ בהיותה כזו שאבו מאזן לא יוכל לקבלה.

זלקוביץ' מסביר כי עיקר התנגדותו של אבו מאזן נובע מאותה אוכלוסיה של ערביי ישראל הנחשבים בעיניו כפלשתינים שאינו יכול לוותר בשמם על מעמדם והגדרת המרחב שבו יחיו. עם זאת להערכתו בסופו של יום האמריקאים ילחצו על אבו מאזן והוא יסכים להכיר בישראל, אם כי לפי שעה נראה כי קשה יהיה לו לעשות זאת ממעמד של ראש רשות ולא של נשיא מדינה. על האפשרות שאבו מאזן יסכים להתחייב במסמך זמני שבבוא היום כשתהיה בידו מדינה יחתום על הכרה בישראל, אומר ד"ר זלקוביץ' כי מהלך שכזה ייתכן אך לא בכתב אלא בהסכמה שבעל פה בלבד.

כשנשאל אם גם על אבו מאזן ירחף איום התנקשות במידה ויחתום על קץ התביעות, כפי שהיה בשעתו על ערפאת, כעדותו שלו, אומר זלקוביץ' כי אכן מדובר בשאלה מהותית וגדולה שנותרה תלויה בחלל אם כי להערכתו אבו מאזן רציני יותר מיאסר ערפאת.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו