חשש: המטוס הוסב לפיגוע

על פי אחד התרחישים, המטוס המלזי נחטף לאירן ושם הועמסו עליו חומרי נפץ לטובת פיגוע חבלני

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז באדר ב תשע"ד

מגדל פיקוח בישראל
מגדל פיקוח בישראל
צילום: פלאש 90

רשת "פוקס ניוז" האמריקנית דיווחה הלילה (ג') כי גורמי ביטחון בכירים בישראל העלו בימים האחרונים תרחיש לפיו המטוס המלזי שנעלם נחת באירן על מנת להסב אותו לטובת פיגוע חבלני גדול נגד ישראל.

התרחיש שפורסם מתבסס ככל הנראה על העובדה כי שניים מנוסעי המטוס הנעלם היו אזרחי אירן בעלי דרכונים גנובים.

"אני מאמין שאיראן מעורבת בהיעלמות המטוס המלזי", אמר לרשת פוקס יצחק יפת, מומחה אבטחה של אל-על לשעבר, "ייתכן והם חטפו את המטוס והנחיתו אותו במקום בו אף אחד לא יוכל למצוא אותו". גורמים בצה"ל מסרו לרשת פוקס כי הם מאמינים שמגדלי עזריאלי הם יעד נחשק עבור פעולת טרור.

לפני יומיים פורסם בחדשות 2 כי ישראל החמירה וחידדה את נהלי הבטיחות בתחום התעופה בכל הקשור לכניסת מטוסים לתחומה, בשל חוסר הוודאות והקשר האפשרי למעשה טרור בעקבות היעלמות המטוס.

בימים האחרונים קיימו גורמי ביטחון בישראל שורה של הערכות מצב נוכח ההיעלמות המסתורית הזו ומה שנדרש לגזור מכך עבור חברות התעופה הזרות שנכנסים למרחב האווירי של ישראל, אחת ההנחיות היא שמטוסים זרים יזדהו מוקדם הרבה יותר ממה שהיה נהוג עד כה כשהם מתקרבים למרחב האווירי של ישראל.

יחד עם ההנחיה הזו, הוחלט על עוד שורה ארוכה של נהלים - שמטעמי ביטחון נותרו חסויים.

אתמול חשפה חברת התעופה המלזית את חילופי המסרים האחרונים שנשמעו מהמטוס, לפיהם טייס המשנה, פאריק עבדל חאמיד, אמר "הכל בסדר, לילה טוב", ולא הקברניט כפי שסברו תחילה.

עם זאת, טרם ברור מתי בדיוק כובתה מערכת הקשר במטוס, אולם ידוע כי בזמן שנאמרו אותן מילים, מישהו כבר החל לפרק את מערכת הניווט של המטוס, ככל הנראה כדי שהוא לא יימצא.