הערבים והחרדים נגד תוכנית שר האוצר

חברי הכנסת תוקפים את לפיד על כוונתו להעניק פטור ממע"מ לבוגרי צבא או שירות לאומי. ''קשה למצוא את ההבדל בין לפיד לליברמן".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז באדר ב תשע"ד

יאיר לפיד
יאיר לפיד
ערוץ 7

חברי הכנסת החרדים והערבים תוקפים את שר האוצר יאיר לפיד על תוכניתו לתת פטור ממע''מ על רכישת דירה ראשונה לבני זוג שלפחות אחד מהם שירת בשירות צבאי, אזרחי או לאומי.

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ תע"ל) טען כי החלטת לפיד נגועה באפלייה בוטה, כלשונו, שמדירה ערבים וחרדים בשל התנאי של שירות צבאי או לאומי. "לא נעבור על זה לסדר היום וניאבק בה כדי שההטבה תהיה שויונית לכלל האזרחים והזוגות הרוכשים דירה בפעם הראשונה".

טיבי הודיע כי יפנה ליועץ המשפטי לממשלה ולשר האוצר על מנת שיבטלו את הסעיף. ח"כ ג'מאל זחאלקה, יו"ר סיעת בל"ד, אמר כי תנאי השירות הצבאי הוא "גזעני ומפלה נגד זוגות ערבים. עם תוכניות כאלה קשה למצוא את ההבדל בין לפיד לליברמן".

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) הגדיר את ההצעה של לפיד כ"ביצוע אומלל של רעיון נכון. במקום להטיב עם אוכלוסיות מופלות מוסיף לפיד לאפליה הקיימת נגד מגזרים בחברה הישראלית - ובראשם החברה הערבית". פריג' האשים את שר האוצר בהתעלמות מהמגזר הערבי בישראל, "הוא מנסה לצבור עוד ועוד נקודות פופוליסטיות על גב הערבים והחרדים וכל מי שלא 'אחיו'".

גורם בכיר בסיעת יהדות התורה אמר כי שר האוצר מבקש להדיר את החרדים מכל הטבה שהמדינה יכולה לתת. "המתקפה הממשלתית נגד הציבור החרדי מתוזמנת היטב על ידי 'יש עתיד'", הוסיף.

עו"ד מנחם מושקוביץ, שמייצג את מפלגת יהדות התורה טען כי ההחלטה "אפופה בריח של פופוליזם תקשורתי". מושקוביץ, שייצג את המפלגה השבוע בדיון בבג"ץ בנוגע למתחם הסינמה סיטי בירושלים, אמר לערוץ 2 כי "הדרה של אוכלוסיות גדולות בציבוריות הישראלית הינה אפליה פסולה אשר לא תעמוד במבחן משפטי".

על פי ההצעה שגיבש שר האוצר ותובא לאישור קבינט הדיור, בני זוג שלפחות אחד מהם עובד ולפחות אחד מהם בוגר שירות צבאי או לאומי אזרחי יוכלו לרכוש את דירתם הראשונה ללא מע"מ.

על פי ההצעה זוג צעיר עם ילד ששירת בצבא או בשירות לאומי יזכה לרכוש דירה בסכום של עד 1.6 מיליון שקל במע"מ 0%; ההצעה תעלה לדיון בקבינט הדיור כבר ביום שני הקרוב; האוצר ינסה להבטיח כי ההוזלה תגיע לרוכשי הדירות באמצעות קביעת מחיר ממוצע לכל אזור מגורים.