מנחם אליעזר מוזס
מנחם אליעזר מוזסצילום: פלאש 90

ח"כ מנחם אליעזר מוזס תוקף בראיון לערוץ 7 את תכניתו של שר האוצר יאיר לפיד לתת פטור ממע''מ על רכישת דירה ראשונה לבני זוג שלפחות אחד מהם שירת בשירות צבאי, אזרחי או לאומי.

מוזס אומר, כי אין גבול לציניות של יאיר לפיד שעשה שימוש בהצעה קיימת אותה הציע בעבר, אך כעת, כדי לנצל את המומנטום עם רווחים פוליטיים מפוקפקים הוא השתמש בהצעה תוך נישול החרדים.

"שר האוצר ממשיך בתכניתו האכזרית לפגוע פגיעה ישירה בחרדים ובערבים. גם כשהוא מקדם יוזמה ברוכה, שהוצעה גם על ידי ועל ידי חבריי, הוא דואג לנשל ממנה את הציבור החלש ביותר", אמר מוזס לערוץ 7.

"אין לו לב ללפיד? הפוליטיקה שלו כל כך שקופה כך שרווחים פוליטיים רבים לא ייצאו ממנה. זאת ועוד: אני משוכנע שזה לא יעבור את מבחן בג"ץ. בעבר פסל בג"ץ את מתווה קצבאות יוצאי צבא בטענה שאין להפלות בין אזרח לאזרח. מקרה זה אינו שונה".

מוקדם יותר אמר ח"כ אחמד טיבי (רע"מ תע"ל) כי החלטת לפיד נגועה באפלייה בוטה, כלשונו, שמדירה ערבים וחרדים בשל התנאי של שירות צבאי או לאומי. "לא נעבור על זה לסדר היום וניאבק בה כדי שההטבה תהיה שויונית לכלל האזרחים והזוגות הרוכשים דירה בפעם הראשונה".

טיבי הודיע כי יפנה ליועץ המשפטי לממשלה ולשר האוצר על מנת שיבטלו את הסעיף. ח"כ ג'מאל זחאלקה, יו"ר סיעת בל"ד, אמר כי תנאי השירות הצבאי הוא "גזעני ומפלה נגד זוגות ערבים. עם תוכניות כאלה קשה למצוא את ההבדל בין לפיד לליברמן".

על פי ההצעה שגיבש שר האוצר ותובא לאישור קבינט הדיור, בני זוג שלפחות אחד מהם עובד ולפחות אחד מהם בוגר שירות צבאי או לאומי אזרחי יוכלו לרכוש את דירתם הראשונה ללא מע"מ.

על פי ההצעה זוג צעיר עם ילד ששירת בצבא או בשירות לאומי יזכה לרכוש דירה בסכום של עד 1.6 מיליון שקל במע"מ 0%; ההצעה תעלה לדיון בקבינט הדיור כבר ביום שני הקרוב; האוצר ינסה להבטיח כי ההוזלה תגיע לרוכשי הדירות באמצעות קביעת מחיר ממוצע לכל אזור מגורים.