טקס הדלקת המשואות
טקס הדלקת המשואות צילום: פלאש 90

בסימן הישגיהן של נשים בציבוריות הישראלית נבחרו 14 מדליקות המשואות ביום העצמאות הקרוב. בשיחה עם ערוץ 7 מספרת אחת ממדליקות המשואות, העיתונאים כרמלה מנשה, על תחושותיה.

לדבריה היא בהחלט מופתעת מההחלטה להעניק לה את הזכות והכבוד להדליק את המשואה, טקס אותו היא רואה כמרגש ביותר ואחריו, כמו מרבית אזרחי ישראל, היא עוקבת כבר מילדותה ורואה בו אירוע משמעותי, ייצוגי ומסמל.

לפי שעה מנשה אינה יודעת אם את השורות שתקריא בטקס תנסח היא עצמה או שתצטרך להיוועץ בועדת טקסים כלשהי, אך לו היה הדבר בידיה הייתה נושאת על נס את הצורך בשמירת תקשורת נקייה ודמוקראטית, על עיתונות חוקרת ונקייה ללא השפעות זרות ומשוא פנים. כשנשאלה כמה אחוזים לטעמה מתוך אוכלוסיית העיתונאים בישראל עומדים בקריטריון הזה היא מציינת שמערכות התקשורת כולן מלאות בעיתונאים מצוינים וחרוצים ובעבודה היא אכן נתקלת בטובים שבהם.

עם זאת לצערה בתקופה האחרונה הפך המקצוע למקום מפלט לפליטי ריאליטי. "לא יכול להיות שקוסמטיקאית יכולה לקרוא לעצמה עיתונאית ואני לא יכולה לקרוא לעצמי קוסמטיקאית כי לא עברתי קורס. אנשים ללא כלים עוסקים בתחום ואחר כך באים וחובטים במקצוע ופוגעים בו, אבל עיקר העיתונאים הן טובים".

ליקוי נוסף שמוצאת מנשה במקצוע העיתונות הוא המעמד הנמוך הניתן לתחום כתבי השטח. לדבריה כתב שטח הפך להיות מקצוע מקפצה בדרך להגשה והנחיה והפיכת העיתונאי לסלב ולמפורסם אך "אלה הדברים שבאמת אינם חשובים. המקצוע הוא לא להתחכך עם פוליטיקאים ולהיות בן בית אצל הרמטכ"ל או שר הביטחון".

בהמשך הדברים נשאלה מנשה אם היותה אישה משנה את אופי עבודה, וזאת לנוכח הנושא שנקבע להדלקת המשואות – הישגי נשים. לטעמה החמלה שיש בה והאיכפתיות למראה מצוקה מביאה אותה לרוגז אמיתי. כך גם היא סבורה שמשום היותה אישה הרגישות שלה לנושא התקיפות המיניות, נושא שהיה מושתק עד לא מכבר, היא רגישות מרכזית. עוד היא מזכירה את הקושי המלווה את תאונות האימונים והאופן בו גורמים מטייחים את הפרשות הללו ואינם מבצעים תחקירים ראויים והכרחיים. "צריך להסתכל בעיניים של אם שאיבדה את בנה. לא קמים מזה. אתה קורא את דו"ח אסון המסוקים ואתה מתפוצץ מהרשלנות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו