לומדים יחד מספרי קודש
לומדים יחד מספרי קודש פלאש 90

משנה תורה. כרך ג: ספרי המקדש והטהרה - עבודה, הקרבנות, טהרה. מהדורת מופת מבוארת, מוגהת ומדויקת על פי כתבי יד, בצירוף מפתחות ותמונות. מהדיר ועורך ראשי: יוחאי מקבילי. עורכי משנה: עזריה אריאל, הלל גרשוני ויחיאל קארה. קדומים, הוצאת מפעל משנה תורה ומכון המקדש בשיתוף ישיבת 'אור וישועה', תשע"ד. כב+1398 עמ' (4167003‑077)

עידן חדש בלימוד הרמב"ם בעם ישראל נפתח בשנים האחרונות בזכות 'מפעל משנה תורה' בראשות הרב מקבילי. הרעיון הראשון היה פשוט יחסית, אם כי לא קל לביצוע: הכנת מהדורה מדויקת של ספר 'משנה תורה' בכרך אחד, עם עזרים שונים (בנוסף לנוסח המתוקן), בהם הפניות מדויקות - בעיקר לדברי הרמב"ם עצמו בתוך ספר 'משנה תורה' ובספריו האחרים, מפתחות מפורטים ועוד.

אחרי ההצלחה המסחררת של היוזמה הזו עברו למהדורה מנוקדת, אחר כך למהדורת כיס עם ביאור קצר ועוד תוספות, למהדורה בכריכה רכה ולחוברות לתלמידים. עתה מסתיים שלב נוסף – המהדורה השלמה המבוארת השולחנית בכריכה קשה ומפוארת, בתוספת תמונות, טבלאות, מבואות וסיכומים, בארבעה כרכים.

שיתוף הפעולה העקבי של ראשי מפעל משנה תורה עם גורמים העשויים לסייע להם להביא את המלאכה לשיאי ביצוע, כמו מכון המקדש בספרים העוסקים בענייני בית המקדש (עבודה וקורבנות, ובמידה מרובה גם טהרה) ומומחים בכל תחום ותחום (לשון, צומח, טקסטיל ועוד), מביא בין השאר לכך שהביאור יהיה מקצועי ומדויק בתכלית, מועט המחזיק את המרובה בשלמות מופלאה.

בכרך זה, 'המקדש והטהרה', בולטים הציורים הנפלאים של מכון המקדש, שחלקם הוכנו במיוחד למהדורה זו, המציגים תיאור חי של עבודת הקודש, והם משולבים בהסבר ענייני הקרבנות המסובכים מעשה ידיו האמונות של הרב עזריה אריאל, מחבר הסדרה 'שערי היכל'.

מדובר כאמור במפעל מתגלגל, שבו כל תוכנית שמתבצעת גוררת עמה את התוכנית הבאה, המרשימה עוד יותר ממנה. ומה הלאה, הרב מקבילי?

חוקות הארץ. הלכות כלאים לרמב"ם, ועליהן ביאורים וחידושים מאת הראי"ה קוק. בתוספת הלכות, עיונים, ומראי מקומות, שנכתבו ונערכו על ידי צוות מכון התורה והארץ. כפר דרום – אשקלון, מכון התורה והארץ, תשס"ו-תשע"ג. שני כרכים (6847325‑08)

מתוך 'שבת הארץ', ספרו המפורסם של מרן הראי"ה זצ"ל על הלכות שביעית , ידוע בעיקר המבוא שמייסד ומבסס את היתר המכירה. אולם רובו ככולו של הספר הוא ספר הלכה למדני ועמוק, שבו כל נושא הלכתי הקשור לחיובי ואיסורי שנת השבע מסודר ומפורט מהסוגיות ועד לפסיקת ההלכה, כולל הכרעה למעשה בשאלות חדשות.

ספר במבנה דומה הוא הספר 'חוקות הארץ' על הלכות כלאיים והרכבה, שרבות מהשאלות הנידונות בו מעשיות ביותר בדור שבו החקלאות הופכת להיות תעשייתית, ויש צורך למשל בכנוֹת חזקות ופראיות העמידות בפני מזיקים, מחלות ופגעי מזג האוויר כשעליהן מורכבים רוכבים מתורבתים שיוציאו פירות משובחים, כאשר הגבול בין מותר לאסור הוא לפעמים כחוט השערה.

הספר כולל את ההלכות הרלוונטיות ברמב"ם, את ביאוריו ופסקיו של הרב קוק, מקורות וציונים מאת בנו הרצי"ה, והערות והרחבות והשלמות מאת חכמי מכון התורה והארץ. בראש הספר יש תוכן מפורט, אך מפתח כללי רחב בסופו עשוי היה להועיל מאוד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו