השמאל נגד מנהלת הזהות היהודית

המתקפה נגד מנהלת הזהות היהודית, בשילוב של כותבי שמאל וארגוני שמאל קיצוניים, מגובה במאמרים שונים ברשת האינטרנט.

ניר הר זהב , כ"א באדר ב תשע"ד

השר בנט וח''כ שקד
השר בנט וח''כ שקד
צילום: פלאש 90

בשבועות האחרונים פתח השמאל במתקפה חזיתית נגד המנהלת לזהות יהודית, שהקמתה הוא תוצר של דרישה של השר בנט בהסכם הקואליציוני עם הבית היהודי.

יעדי המנהלת הם בניית תשתית ארגונית שתאפשר לישראלים להיפגש עם מקורות המורשת היהודית באופן נגיש, מעניין ומשמעותי, הקמת תשתית ארגונית למפעלים חינוכיים וקהילתיים שיעסקו ביצירת מפגש משמעותי של הציבור הרחב עם המורשת והמסורת, פיתוח וטיפול חשיבה מנהיגותית בקרב גופים ציבוריים ופרטיים על בסיס עקרונות המורשת והתרבות הישראלית, וכן העלאת נושא הזהות היהודית לשיח ציבורי.

בין היתר, המנהלת מקיימת מפגשי זהות יהודית לסטודנטים, הכשרה מקצועית של מדריכים לתחום הזהות היהודית, מפגשי זהות יהודית בקהילה, כולל תמיכה בפעילויות שונות לפי קריטריונים שווים שייקבעו, מפגשי לימוד לאוכלוסיות מנהיגותיות כמו הנהגות תנועות הנוער, צוותי הדרכה, קבוצות ש"ש (שנת שירות) ומכינות קדם צבאיות, וכן – קידום פרויקטים להנגשת ההווי והמסורת היהודית.

המתקפה, בשילוב של כותבי שמאל וארגוני שמאל קיצוניים, מגובה במאמרים שונים, בין השאר במאמר של אורי משגב שתקף את העובדה שהמנהלת יכולה להיחשב כ"חוד החנית של המשרד (לשירותי דת) בעידן הבית היהודי. לא עוד משרד להסדרת שירותי דת במסגרת התיאוקרטיה הישראלית, אלא גוף שרואה את ייעודו גם בהרחבת מעגל ההשפעה הדתי לעבר אוכלוסיות לא דתיות".

משגב שמפנה את קוראיו לסדרת כתבות של עמיתו אור קשתי זועם על כך שקהל היעד המוצהר של המנהלת הוא קהילות חילוניות, משפחות חילוניות, סטודנטים חילונים, ילדים חילונים. "המפרטים של התכניות שאושרו אפילו לא מסתירים את המטרה, וגם אין סיבה להסתיר – לשם כך בדיוק הוקמה מנהלת זהות יהודית".

לדבריו, בראש המנהלת עומד הרב אביחי רונצקי, ש"כבר הוכיח את עצמו כמיסיונר מצטיין במהלך כהונתו כרב הצבאי הראשי לצה"ל. הקדנציה שלו התאפיינה בעיסוק אינטנסיבי באותה 'זהות יהודית' מסוימת מאוד...כל זה קורה בקואליציה שקמה ומתקיימת על כידוניה של 'יש עתיד' עם 19 המנדטים שלה ועוד 6 מנדטים שתרמה למאמץ מפלגתם של עמרם מצנע ועמיר פרץ הרגישים והחברתיים".

קצפו של משגב יצא בעקבות כתבה של קשתי, לפיה "רכזי יהדות יחזקו ערכי דת בקרב חילונים ברחבי הארץ".

בכתבה מפורטים הקריטריונים לקבלת תקציבים מהמנהלת: מרבית המשפחות בקהילות אינן מגדירות עצמן דתיות, קיים מתנ"ס או מרכז קהילתי אחר ותינתן עדיפות לקהילות שבקרבתן פועל גרעין תורני. בשלב ראשון הפרויקט ייושם ב- 30 קהילות ברחבי הארץ.

"הארץ" כתב לראשונה על המנהלת במאי 2013 – אז פרסם כתבה של יאיר אטינגר תחת הכותרת "תכנית בנט להעצמת הזהות היהודית".

בכתבה מוסבר כי המנהלת מוקמת על פי דגם יחידת תחום תודעה יהודית שהרב אביחי רונצקי הקים כרב הצבאי הראשי לפני מספר שנים. "המטרה אינה החזרה בתשובה אלא העצמה של הזהות היהודית במדינת ישראל", אמר אז הרב רונצקי להארץ.

אבל הקמפיין של "הארץ" נגד המנהלת התחיל ביולי, אז העיתון פרסם כתבה תחת הכותרת "היעד של מנהלת הזהות היהודית בתיכונים: יצירת גל תודעתי להגברת אהבת המולדת". הכתב, אור קשתי, מדווח על כך שמטרת המנהלת היא "להחזיר את הנשמה היהודית למדינת ישראל" וכי אחד מיעדיה הוא הקמת תשתית למפעלים חינוכיים וקהילתיים שיעסקו ביצירת מפגש חי ומשמעותי של הציבור הרחב בדגש על נוער וצעירים עם המורשת והמסורת היהודיות.

באוקטובר העיתון זעם על כך שוועדת הכספים בראשות ח"כ ניסן סלומיאנסקי אישרה העברת 14 מיליון שקלים למנהלת.

נושא נוסף עליו כתב העיתון היה מפגשי משפחות חילוניות ודתיות לקירוב לבבות. מדובר על תכנית להעצמת השפעת בתי כנסת בקהילה ולשתי תכניות נוספות להעמקת הזהות היהודית בקרב סטודנטים ולמפגשים בין משפחות דתיות לחילוניות.

כל אחת משלוש התכניות תמומן ב- 1.9 מיליון שקלים מתקציב המנהלת ותקציב דומה מהארגון שיפעיל את הפרויקט. העיתון ציין כי "כל הארגונים הם בעלי אופי אורתודוקסי. כמו כן, שלוש מבין ארבע התכניות מתבססות על 'הגרעינים התורניים', או מעניקות להם עדיפות. בשנים האחרונות זוכים הגרעינים לתמיכה משמעותית מצד כמה משרדי ממשלה, ביניהם החינוך והשיכון".

במסגרת התכנית לסטודנטים יוקמו קבוצות לימוד ברחבי הארץ, והסטודנטים יצטרכו ללמוד 4.5 שעות שבועיות תמורת מלגה בסך 4,000 ₪ בחודש, כאשר אחד הקריטריונים לבחירה הוא מחויבות מוכחת למדינת ישראל ולחברה הישראלית. לפי "הארץ", התקציב הכולל של 4 היוזמות של המנהלת (רכזי יהודת בקהילות, מפגשים בין משפחות דתיות לחילוניות, העמקת הזהות היהודית בקרב סטודנטים והעצמת השפעת בתי כנסת בקהילה) מגיע ללמעלה מ- 15 מיליון שקלים.

כעבור מספר ימים, בשמונה במרץ, פרסם העיתון כתבה תחת הכותרת: "המנהלת לזהות יהודית פסלה ארגונים פלורליסטים מבלי שפנתה אליהם" בעיתון נכתב כי, "הבדיקה התמקדה בארגונים אורתודוקסים בלבד בשיחה קצרה ושטחית. התנועה הרפורמית והתנועה המסורתית נותרו בחוץ".

בימים האחרונים אף פרסם ארגון השמאל 61 כי המנהלת מעבירה כספים לארגון קרוב ללב, בראשה עומד הרב ד"ר דניאל טרופר, והגדירה את זה כמענק למקורבים.

לקמפיין השמאל הצטרפה לאחרונה גם תכנית הסאטירה "מצב האומה". באחת התכניות האחרונות אמר מגיש התכנית, ליאור שליין "ואנחנו ממשיכים עם נפתלי בנט, האח עם פני המלאך, הדתי הריאלי מהסיליקון ואלי, הכלכלן ממגלן, המנכ"ל מסיירת מטכ"ל, החננה מרעננה, המסיונר המסוכן – שזה לא חרוז, אבל זאת האמת.

"תראו מה הוא עושה במשרד הדתות כשאנחנו לא שמים לב. הוא מוציא מליוני שקלים על מנהלת זהות יהודית שמטרתה בעזרת רכזי יהדות להחדיר ערכי דת לחילוניים , להביא חילוניים לבתי כנסת, להיפגש עם סטודנטים חילוניים ולהפוך אותם לדתיים בעזרת ה' והמסים שלי. ואני אומר אם בנט המסיונר מבזבז את כספי המים שלנו כדי להפוך חילוניים לדתיים, יש לנו לפחות את הזכות להגיד לו איך אנחנו רוצים שיעשה את זה".

בסיום האייטם שליין אמר: "בוא נרגיע. מה בנט אמר בסך הכל? שצריך קצת מיסיונריות כי אנחנו לא מספיק יהודים? כי אנחנו לא מספיק מאמינים? זה הגיוני לגמרי", סיים בציניות.