בודפשט
בודפשטקובי פינקלר

נשיאות 'מרכז רבני אירופה' יחד עם איגוד הארגונים היהודיים באירופה (EJA), מקיימים את הכנס השנתי בהונגריה, במלאת 70 שנים לשואת יהודי המדינה, אירוע המצויין בימים אלו.

לא יהיה זה עוד "אירוע זיכרון" אלא מפגן סולידריות ענק של הקהילות היהודיות באירופה כולה עם הקהילה המקומית. סולידריות שמעבירה מסר: הנצחת זכרון השואה היא דווקא ע"י הבטחת העתיד של החיים היהודיים באירופה. התשובה לאנטישמיות היא דווקא על ידי הפצת אור החיים היהודיים.

היום, יום שני, ייערך טקס זכרון לשואת יהודי הונגריה בהשתתפות האדמו"ר מקאליב, הרבנים הראשיים של ישראל, הרב דוד לאו והראשון לציון הרב יצחק יוסף, סגן השר לשירותי דת הרב אלי בן דהן, חברי הקהילה היהודית המקומית, פוליטיקאים בכירים, עשרות שגרירים, בכירים מממשלת הונגריה, לצד למעלה מ-300 רבנים מאירופה חברי 'מרכז רבני אירופה'.

ביממה שלאחר מכן יתקיימו סדרות של דיונים ורבי שיח בהם ישתתפו ראשי ארגונים יהודיים אירופאים לצד למעלה מ-300 רבנים וראשי קהילות, בנושא המלחמה בהתבוללות היהודית שהפכה לבעיה המטרידה ביותר באירופה. זאת לצד הצגת פתרונות שגובשו בקהילות יהודיות שונות בשיתוף צוותי רבנים של 'מרכז רבני אירופה'.

בכנס יוצג סקר מקיף שקיים מרכז רבני אירופה, במטרה לאפיין את תופעת ההתבוללות והאנטישמיות כמו גם גיבוש דרכי התמודדות שונות. הנתונים שייחשפו בכנס מפתיעים במיוחד וצפויים לעורר הד עולמי.