שרה שיפמן ממייסדות כפר עציון הלכה לעולמה

שיפמן עלתה באוניית כ"ג יורדי הסירה, והמעפילים אשר היו עליה נתפסו ושהו ארבעה חדשים בקפריסין. כששוחררו, הגיעו לכפר עציון.

אורנית עצר , כ"ב באדר ב תשע"ד

שרה שיפמן ז"ל
שרה שיפמן ז"ל
באדיבות בית ספר שדה כפר עציון

שרה שיפמן ממייסדות כפר עציון הלכה ביום שישי לעולמה.

שיפמן עלתה באוניית כ"ג יורדי הסירה. האונייה נתפסה והמעפילים אשר היו עליה שהו ארבעה חדשים בקפריסין. כששוחררו, הגיעו לכפר עציון כפליטי שואה.

שרה הייתה בת-דודה של ארבעת האחים והאחיות ממשפחת בן סירא (וגם של נחום בן סירא שהלך לעולמו לפני כחודש), עברה עם הפצועים למשואות יצחק בלילה בין שני ימי הקרב האחרון, ולאחר נפילת כפר עציון עברה להתגורר בניר עציון.

בעלה של שרה, יעקב, נפצע בכ"ה ניסן, פונה באווירון לתל אביב, אשתו חיה נהרגה בקרב האחרון. הוא היה האלמן היחיד מבין אנשי הקבוצה שמנתה אלמנות רבות אולם רק אלמן אחד. בניר עציון פגש יעקב את שרה ושם נישאו.

לאחר הסתלקותה של שרה נותרו עמנו בודדים מדור הנפילים שהקימו את כפר עציון טרם קום המדינה.

מנהל בית ספר שדה כפר עציון, ירון רוזנטל מספר "בחרתי קטע קטן מתוך סיפור חייה של שרה:
"אני נזכרת בימים הראשונים שלי בכפר עציון.... בכל מקום קיבלו אותנו בסבר פנים יפות.... סודרתי לעבודה ב"יער". כמובן שביום הראשון חיפשתי את היער. אך הוסבר לי שאותם שתילים צעירים צריך לעדור וזה יצמח ליער עבות, ואני ראיתי לנגד עיני את יערות הקרפטים משם באתי".

"הגוש נפל וקם מחדש, השתילים נעקרו, אבל תחתם ניטעו שתילים חדשים. יערות והחורש הים התיכוני המצוי היום בחלקים נרחבים מגוש עציון מהווה את הניצחון האמיתי של דור השואה שעלה לארץ ושלנו ממשיכי דרכם של מייסדי הגוש", אומר רוזנטל.