ביטול המע"מ לא יחול על עמותות וקבוצות רכישה

ישראל זעירא, מנכ"ל חברת באמונה המנהלת עשרות עמותות ברחבי הארץ: "במידה והצעת לפיד תאושר במתכונתה הנוכחית נעתור לבג"צ".

, כ"ב באדר ב תשע"ד

ביטול המע"מ לא יחול על עמותות וקבוצות רכישה-ערוץ 7
פרוייקט באמונה
יח"צ

הצעת שר האוצר יאיר לפיד לביטול המע"מ לרוכשי דירה ראשונה, לא תחול על חברי עמותות. כך טוען ישראל זעירא, מנכ"ל חברת באמונה, המנהלת עשרות עמותות ברחבי הארץ.

"ההצעה שהעביר שר האוצר יאיר לפיד מתייחסת לרוכשי דירות מחברות נדל"ן בלבד, ולא לחברי עמותות או קבוצות רכישה, היות וההתייחסות לרוכשים אלה היא כיזמי נדל"ן", מסביר זעירא, "מדובר בראיה מעוותת שכן רוב רוכשי הדירות בעמותות רכישה הם זוגות צעירים שעבורם זו הדירה הראשונה וההצטרפות לעמותה נועדה להפחית את עלויות הרכישה. אין סיבה שההצעה לביטול המע"מ לא תחול גם על רוכשים אלה, המוכיחים שזו דירתם הראשונה ועונים על יתר הקריטריונים שנקבעו בהצעה".

הצעת שר האוצר יאיר לפיד לביטול המע"מ לרוכשי דירה ראשונה נחשפה אתמול והצליחה להסעיר את שוק הנדל"ן. ההצעה מלווה במספר תנאים המחייבים בין היתר שירות צבאי לפחות על אחד מבני הזוג; בני זוג המתגוררים בישראל; שמחיר הדירה לא עולה על הממוצע המוגדר לכל אזור בארץ (עד 1.6 מיליון שקל) והגבלות מכירת הדירה במהלך 5 שנים מיום הרכישה. ההצעה טרם עברה הליכי חקיקה אך תעלה לדיון בישיבה הקרובה של קבינט הדיור.

קבוצות ועמותות רכישה הן התארגנות של מספר אנשים החוברים יחדיו לצורך הקמת פרויקט בניה משותף מתוך מטרה להוזיל את העלויות. בשנים האחרונות חל גידול של ממש בהיקף פעילותן של קבוצות ועמותות רכישה וכיום ישנם אזורים מובהקים המוקמים באמצעות התארגנות כזו.

"כך קורה בכל הארץ, מבאר שבע ונתיבות בדרום דרך קרית גת, קרית מלאכי, תל אביב ועד אזור הצפון", מסביר זעירא, "הצעת ממשלה שבאופן גורף מתעלמת מציבור גדול כל כך של רוכשי דירות, שרובם זוגות צעירים הינה בעייתית, לא חוקית ומפלה. במידה וההצעה תאושר במתכונתה הנוכחית נעתור לבג"צ".