טקס זיכרון בסמוך לנהר בבודפשט

70 שנה לאחר שהנאצים הובילו אלפים מיהודי הונגריה אל נהר הדנובה שבבודפשט, הורו להם להסיר את נעליהם וירו בהם למוות, התקיים היום (שני) 'מצעד החיים' לעבר האנדרטה לשואת יהודי הונגריה על גדות הנהר.

היה זה האירוע המרכזי ביום הראשון של כינוס 300 רבנים מכל רחבי אירופה שמקיים ארגון 'מרכז רבני אירופה'.

את המצעד הובילו הרבנים הראשיים לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, לצד האדמו"ר מקאליב, סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן ועימם מאות רבני קהילות מרחבי אירופה.

צירי תנועה מרכזיים בבודפשט נסגרו על ידי המשטרה המקומית כדי לאפשר למאות הרבנים, ובני משפחות של הנטבחים על ידי הנאצים לשחזר את צעדת החיים. את האירוע כיבדו בנוכחותם שרים מרכזיים בממשלת הונגריה בהם גם שר הביטחון, לצד ראש העיר של בודפשט וחברים במועצת העיר.

הרב לאו פתח את טקס הזיכרון וסיפר על שאלה הלכתית של שלוש משפחות בשואה, שביקשו לדעת האם מותר להן ליטול לחם של משפחה שנלקחה על ידי הנאצים וספק אם תחזור. "אם לא נאכל את הלחם נמות בוודאי", ציינו בני המשפחות בשאלתם. "אין זה משנה מה היתה התשובה ההלכתית", אמר הרב לאו, "בני המשפחות הללו התוו לנו את דרך היהדות והמסורת שהנאצים ביקשו למחוק.

"צעדנו ברגלינו במסלול שהלכו יהודים שחיו על פי היהדות והתורה. זו הדרך הנכונה לצעוד בה, זו הדרך שהתורה והיהדות מדריכות אותנו. זו היהדות שהנאצים יימח שמם ביקשו למחוק . זו הדרך בה נצעד לזכרם ונראה שהעם היהודי ממשיך בדרך היהדות ומפיץ אותה בעולם".

אחריו נשא דברים הרב דוד משה ליברמן, חבר נשיאות 'מרכז רבני אירופה' והרב הראשי באנטוורפן שבבלגיה. הרב ליברמן, שחצה את גיל ה-90, תיאר כיצד ירו הנאצים ולא חמלו על אנשים, נשים וטף.

"קשה למצוא מילים לתאר את הזוועה שהיתה בבודפשט לפני 70 שנה, אך עוד יותר קשה המחשבה ששוב נראות באירופה תופעות של רדיפת יהודים על רקע שנאה לצד תופעות נאציות".

כמי שחווה על בשרו את מאורעות השואה ציין הרב ליברמן את התרגשותו לראות את שגשוג היהדות באירופה בכלל ובהונגריה בפרט. "הלקח שעלינו להפיק מהשואה הוא לא להתעסק עם העבר אלא לעוסק בעתיד ובשיקום. כפי שלשונאי ישראל היתה מטרה להשמיד כל זכר יהודי, עלינו לפעול ולהפיץ יהדות באירופה כולה", אמר הרב.

צילום: יואל בלינקו