הושלמו עבודות השיפוץ בבית העלמין 'שייח באדר'

עבודות השיקום כללו, בין השאר, הקמת מאות מצבות חדשות, ניקוי וכיתוב מחודש על כאלף מצבות, שיפוץ כללי של 142 מצבות וגידור חדש.

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ג באדר ב תשע"ד

הושלמו עבודות השיפוץ בבית העלמין 'שייח באדר'-ערוץ 7
בית עלמין
צילום: פלאש 90

בפעולה משותפת של מועצת בתי העלמין בירושלים והמשרד לשרותי דת בשיתוף עם עיריית ירושלים וחברות קדישא הושלמו בימים אלו עבודות שיקום, שיפוץ ונקיון, בהשקעה של 2 מיליון שקלים, בבית העלמין הירושלמי הוותיק 'שייח באדר' שבגבעת רם.

עבודות השיקום כללו הקמת מאות מצבות חדשות, ניקוי וכיתוב מחודש על כאלף מצבות, שיפוץ כללי של 142 מצבות, גידור חדש לכל בית העלמין, שבילי הליכה בין הקברים, ניכוש כל העשביה במתחם, חיזוק וטיפול בקירות בכל שטח בית העלמין.

בית העלמין הוותיק 'שייח באדר' שבגבעת רם, הפך בשנים האחרונות אבן שואבת להמוני בית ישראל, הבאים להשתטח על ציונו של רבי גדליה משה מזוועהיל זצ"ל. בין השאר טמונים בו גם מאות מבני ירושלים. במקום קברו חברות הקדישא 'הראשית והכללית – פרושים' ו'קהילת ירושלים'.

בית העלמין הינו שטח עירוני, שממוקם סמוך לבנין הכנסת ובית המשפט העליון, פעל בשנים תש"ט – תשי"א, כאשר לא ניתן היה לגשת להר הזיתים ומנגד הר המנוחות עוד לא היה קיים. כאשר החלה הקבורה בהר המנוחות, הופסק לחלוטין השימוש ב'שייח באדר' והמדינה אסרה את המשך הקבורה במקום.

חלק מהקברים הועתקו במהלך הזמן לבתי קברות אחרים, בהתאם לכך שבבית העלמין נקברו רבים בימי המלחמה על תנאי שיועברו למקום אחר.

עם השנים שחלפו, קרסו מצבות רבות ונהרסו, חלקן שקעו, עזובה רבה וצמחיה פרועה מנעה את אפשרות זיהוי הכיתוב עליהן. כמו כן, התפוררו שבילי גישה בתוך בית העלמין, גידור השטח החליד והתפורר.

עבודות השיקום והשיפוץ בידי המנהלת למבני דת בעיריית ירושלים, הביאו לשינוי כללי של כל מתחם בית העלמין, לרווחת המוני בית ישראל הפוקדים את המקום.