אריאל אטיאס
אריאל אטיאס פלאש 90

אחד המוקשים הגדולים שיצר מתיחות רבה בין ההנהגה החרדית לצה"ל הוא הקמת מחלקת מיון חרדי שאמורה היתה לשכנע צעירים חרדיים שמתייצבים כדי לדחות את שרותם הצבאי – להיחשף למגוון אפשרויות השירות בצה"ל ולשקול גיוס.

חשיפת הממ"ח (מחלקת מיון חרדי) גרמה לכעס גדול בקרב ההנהגה החרדית שראתה בה סוג של 'שטיפת מח' שצה"ל מעוניין להעביר את הצעירים החרדיים. הכוונה היתה לכנס את מועצות גדולי התורה של שלושת הפלגים החרדיים – החסידים, הליטאיים והספרדיים – ולקבל החלטה להורות באופן גורף לצעירים החרדיים שלא להתייצב כלל ועיקר.

אולם בשבוע האחרון קיימו גורמים בבית היהודי מגעים מול צה"ל ומול חברי הכנסת החרדיים וסוכם כי הממ"ח לא יופעל בשלב זה, והצעירים החרדיים שמגיעים לצה"ל לבקש דיחוי – יקבלו זאת מבלי שיעברו הליך שכנוע להתגייס.

הערב התראיין ח"כ אריאל אטיאס מש"ס לרדיו החרדי 'קול חי' וסיפר כי אכן זו ההחלטה שהתקבלה. "הממ"ח מאחורינו", אמר אטיאס. "רק מי שיבקש להתגייס יופנה לממ"ח", אמר. עוד הוסיף כי סיכם עם צה"ל כי 2500 בחורי הישיבה שקיבלו צו גיוס לי"ג ניסן – יממה לפני ליל הסדר – יוזמנו לתהליך של הגשת דיחוי ולא יגויסו.

האם העובדה שצה"ל גנז את יוזמת הממ"ח לפי שעה תשקיט את הרוחות בקרב ההנהגה החרדית? לא ברור. בימים אלה מתנהלים מגעים קדחתניים בקרב בתי האדמו"רים, גדולי הרבנים הליטאיים והרבנים הספרדיים כדי לקבל החלטה האם לשבור כלים מול צה"ל ולהורות על אי התייצבות למרות גניזת הממ"ח לפי שעה, או לשמור על פרופיל נמוך כדי לשמר את המצב הקיים.

בציבור החרדי קיימת דריכות לקראת ההכרעה, שכן מדובר בהוראה הרלוונטית למאות בחורי ישיבה מידי שנה ויהווה קריאת תיגר חריפה מאד מול הממסד הצה"לי. לערוץ 7 נודע כי לפחות אחד האדמו"רים החסידים המרכזיים סבור שלפי שעה אין מקום להחריף צעדים, זאת, בניגוד לעמדתו של האדמו"ר מוויז'ניץ הסבור כי כלו כל הקצין ואין מנוס מלקרוא תיגר באופן רשמי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו