אין רבנים שמתירים. חיילות בצה"ל
אין רבנים שמתירים. חיילות בצה"לצילום: פלאש 90

למרות פסיקת הרבנות הראשית לאסור גיוס בנות דתיות לצה"ל, מסתבר שהמציאות בשטח שונה לחלוטין.

שרון בריק שעומדת בראש המסלול 'משרתות באמונה' של עמותת אלומה, המקיימת מזה כעשור פעילות עבור המתגייסת הדתית, טוענת כי הן לא משכנעות אף אחת להתגייס, אלא רק מספקות מידע לאלה שרוצות לשרת בצה''ל.

"בשלוש השנים האחרונות הבנות הדתיות שמחויבות הלכתית וערכית לחיי הלכה ותורה מתגייסות לצבא. אני לא רוצה לומר משהו שנוגד לרבנות, אבל המגמה הזאת קיימת".

בשיחה עם ערוץ 7 אומרת בריק כי "הרבה בנות מעדיפות להתגייס כקבוצה למקום עם אווירה שמתאימה לבנות דתיות, כמו מורות חיילות במסגרת תרבות תורנית, או מסלולי הדרכה ופיקוד ב'מחווה אלון' - מה שהכרנו פעם כ'נערי רפול', זה מועדף על ידי בנות רבות שחשוב להן שיהיה ללבוש מדים, ושהן יהיו מחויבות לשרות וירגישו שהן לא שונות".

בריק טוענת כי 'אלומה' לא ממליצה לבנות דתיות ללכת לשירות קרבי. "הנטייה העיקרית היא ללכת למסלולי הדרכה, כמורות חיילות, אבל גם בחיל האוויר וחיל מודיעין ניתן ללכת כקבוצה, היום אתה יכול ללכת לגלילות ולראות שם הרבה בנות עם חצאיות. אנחנו בהחלט לא מעודדות בנות ללכת לתפקידי לחימה".

לדבריה ברוב החינוך הממלכתי דתי עדיין מסרבים לאפשר לנציגות 'אלומה' להרצות בצורה פומבית, "יש מגמת פתיחות במקומות שהיו נחשבים בעבר סגורים, לא בהכרח אנחנו מגיעות לכיתות, אלא בקשר עם המורים והמנהלים. יש היום שיח וכמעט אין אולפנות שבהן ראש האולפנה לא נותן מענה לאותן בנות שמבקשות לקבל מידע מאיתנו, גם אם זה לא נעשה בשטח המוסד הלימודי, בדרך כלל מדובר ביוזמה של הבנות שמעבירות את המידע מאחת לשנייה ומזמינות אותנו, אבל זה בהחלט נעשה באישור ההנהלה".

בריק מציינת שברוב הבסיסים החיילות הדתיות הולכות עם חצאיות ובלבוש צנוע. "1616 בנות מהחמ"ד התגייסו בשנתון הקודם. במקומות עם התפקידים המשרדיים בהחלט אפשר לראות יותר חצאיות, כמו בבסיסים בגלילות, כמובן שבנות שמתגייסות כמדריכות חי"ר אז בשטח הן לא עם חצאיות, אבל כשהן יוצאות הביתה - כמובן שכן".