פרופ' רוני גמזו
פרופ' רוני גמזוצילום: פלאש 90
מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, סיכם עם שרת הבריאות יעל גרמן, כי יסיים את תפקידו בתחילת חודש יוני 2014, בתום ארבע שנות קדנציה.

גמזו, רופא נשים בעל תואר במשפטים, מחקר ומנהל עסקים מונה לתפקיד המנכ''ל ע"י סגן שר הבריאות לשעבר ח"כ יעקב ליצמן, לאחר ששימש כמנהל בית החולים הכללי באיכילוב.

פרופ' גמזו משמש כחבר פעיל בוועדת גרמן לחיזוק הרפואה הציבורית וימשיך לייעץ לשרה בנושא. הוא ימשיך לייצג את ישראל כחבר דירקטוריון הבריאות של ארגון ה- OECD.

במהלך כהונתן קבע פרופ' גמזו 8 "עמודי האש" – מטרות על - לאורן הוביל את העשייה במשרד הבריאות ובמרכזה חיזוק אופיה הציבורי של מערכת הבריאות, צמצום אי השיוויון בבריאות וקידום תחום בריאות הציבור. פרופ' גמזו דרש לחזק את תודעת השירות, בטיחות המטופל והבטחת איכות לשם כך הקים מנהל איכות ושירות, מוקד מידע טלפוני לציבור, קבע תכניות למדידת איכות ושירות במוסדות הרפואיים וקידם את הנגשת את השירות למטופלים.

בתקופתו חיזק את עקרונות חוק ביטוח בריאות ממלכתי והיה מרכיב מרכזי בהחלטה וביישום של הכנסת רפואת השיניים לילדים בחוק, הרפורמה בבריאות הנפש ופתיחת מרפאות בריאות הנפש בקופות לאחר כמעט שני עשורים של קיפאון. גמזו היה שותף כחבר וכמנכ"ל לחמש וועדות סל בתוספת מצטברת של מעל 1.5 מיליארד, והיה אחראי יחד עם שרי הבריאות לתוספות כוללות למערכת הציבורית של מיליארדי שקלים.

כהונתו של גמזו אופיינה בהתמודדות עם משברים שפקדו את מערכת הבריאות: הסדרת הניהול בקופת חולים מאוחדת, שביתות אחיות, שביתת הרופאים ומחאת המתמחים שהסתיימו בהסכם, משבר הרקמות במכון לרפואה משפטית שבעקבותיו שינה את פני המכון והאחריות עליו. ניהול משבר הפוליו מנע תחלואת פוליו בישראל הודות למבצע חסר תקדים במהלכו חוסנו כמיליון ילדים עד גיל 9, המבצע נחשב להצלחה חסרת תקדים בקנה מידה בינלאומי, שהביאה למיגור הנגיף בישראל.  

פרופ' גמזו מסר כי "אחרי ארבע שנים אינטנסיביות של עבודה קשה וסוחטת מסביב לשעון, ולאחר שיקום תדמיתו של משרד הבריאות וחיזוק מעמדו הציבורי, אני עוזב בתחושת סיפוק מלאה. אני משאיר מאחוריי משרד חזק עם חזון ברור שתכנית העבודה שלו סדורה לשנתיים הקרובות, ושבראשו עומדים גורמי המקצוע הטובים ביותר במערכת ובמבנה ארגוני איתן.

"אני רוצה להודות לשרה, יעל גרמן, על שיתוף פעולה מלא ועל הגיבוי הבלתי רגיל שקיבלתי ממנה ומהרב ליצמן קודמה בתפקיד. לזכות השרה גרמן יאמר: כניסתה לתפקיד לא לוותה בחילופי מנהלים חפוז, דבר שאיפשר לכולנו להמשיך את רצף העבודה ושימר את הרצף הניהולי והמקצועי. אינני מודאג; המשרד מובל ע"י שרה ערכית, מקצועית ונמרצת וצוות מסור וחדור מוטיבציה לשנות; שלא כבעבר, חלופת המנכ"לים תהיה מסודרת, מכובדת ורצף הניהול המצויין יתמשך. משרד הבריאות הוא בית ומערכת הבריאות היא נחלתי לה אמשיך לתרום כל חיי".

השרה גרמן אמרה כי עם כניסתה למשרד פגשה באחד המנכ"לים הטובים ביותר בשירות הציבורי, "אדם משכמו ומעלה המקדיש עצמו למען העבודה הציבורית. רוני ליווה אותי, ייעץ לי ולמד אותי ומצאתי בו איש מקצוע ומנהל בעל יכולות מנהיגות בלתי רגילות, חריצות וחכמה".