כסף
כסףפלאש90'

משרדי מע"מ ברחבי הארץ גבו במהלך השבוע האחרון 57 מיליון שקלים מ-1,800 חייבי מס, במסגרת מבצע אכיפה ארצי.

כחמש מאות עובדי מע"מ, מתוגברים בעובדי היחידה הארצית לאכיפת הגבייה ברשות, ביצעו פעולות אכיפה אינטנסיביות ביניהן גם עיקול של 85 כלי רכב ותכולות של 15 עסקים וכן מסירת התראות לפני פעולות אכיפה לכ-8,000 חייבים שיטופלו בימים הקרובים.

כחלק מאותו מבצע, ביום אחד מרוכז, נערכו ביקורות ב-284 עסקים שנבחרו בקפידה לאחר פעילות מודיעינית נרחבת.

כל מחוז, בהובלת אחד ממנהלי המשרדים במחוז, התמקד בתחום ביקורת מסוים. במע"מ מציינים, כי הפעילות המאסיבית הזו של משרדי מע"מ הינה חלק מקשת רחבה של פעולות המבוצעות ע"י רשות המסים נגד מעלימי מס.

אופי מיוחד נשאה הפעילות של משרדי מע"מ במחוז ירושלים והדרום שאכפו את דרישת עיקולי צד ג' מ- 109 בעלי עסקים, האמורים לשלם בעצמם כספים לעוסקים שלהם יש חוב לרשות המסים.

כאשר הגיעו המבקרים לבעלי העסקים המהווים צד ג' נמצאו מקרים בהם העבירו בעלי העסקים צד ג' צ'קים לבעלי החוב ולא למשרדי מע"מ כמתבקש בצו העיקול, היו מקרים בהם בעלי עסקים צד ג' רשמו מיד צ'קים למע"מ ובכך כיבדו את צו העיקול ביניהם יועץ מס והיו מקרים בהם בעלי העסקים צד ג' שילמו לבעל החוב אך במקביל רשמו צ'קים עתידיים למע"מ.

מנהל מפעל מאזור ירושלים שניסה להתחמק מתשלום חובו לרשות המסים נעל את עובדי הגבייה שהגיעו למקום, אולם אז התברר כי בנוסף להיותו בעל חוב לרשות הוא לא כיבד צו עיקול צד ג' וגם העביר את הפעילות ע"ש בנו. למקום הוזעקה המשטרה ועוקלו שלושה כלי רכב פרטיים ומשאית שלו. בעל המפעל הוזמן להמשך ביקורת מעמיקה במשרד מע"מ האזורי.

משרדי מע"מ במחוז הצפון ערכו בשיתוף עם מכס חיפה ויחידת החקירות ביקורות ב-25 חנויות לממכר טבק לנרגילות בהם נמצאו ליקויים מהותיים המעידים כי בעלי העסקים בתחום אינם ממלאים אחר הוראות חוק מס קנייה ופקודת הטבק.

בין העבירות על החוק שנמצאו אי רישום כיצרן במרשמי מס קניה, מכירת טבק בכמויות גדולות בתפזורת ולא באריזות של 60 גר', היעדר תיעוד לרכישה ומכירה של טבק ואפילו נמצא כי במספר רב של עסקים נמכר טבק במחיר שנע בין 100 ל-180 ש"ח לק"ג, בשעה שהמסים החלים על טבק הם כ-300 ש"ח לק"ג, ממצא המצביע על לכאורה מכירה ב"שחור".

דרישותיהם של 96 עוסקים מענף ההובלה וההסעות להחזר בלו על הסולר נבחנו ע"י משרדי מע"מ במחוז תל אביב והתברר כי כשליש מהם דרשו החזר ללא מסמכים או בהתבסס על מסמכים כוזבים, אצלם אחד מהם אפילו נמצא כי דרש החזר בלו ללא מספר זיהוי של הרכב.

במחוז תל אביב אף ערכו כ-380 ביקורות ראשוניות ואקראיות בעסקים, לבדיקת רישום העסקים במרשמי מע"מ, התאמה בין הרישום בקופה לבין הכספים בקופה, התאמה בין מספר העוסק לרישום על הקבלות והחשבוניות. וענף מיזוג האוויר נבחר ע"י משרדי מע"מ במחוז מרכז כענף שייבדק. התוצאות מעידות על כך ש-55% מבעלי העסקים שנבדקו לא צייתו לדיני המס וכעת יבצעו אצלם ביקורות מעמיקות ואף יתכן כי יפסלו את ספריהם. מכל מקום, כבר בשלב זה הם יחויבו לשלם מסים לקופת המדינה בסך של כ-750 אלף ש"ח.