זינוק דרמטי בעלייה מצרפת

אלפים ביקרו ביריד עלייה שנערך בלב פריז. בחודשים ינואר-פברואר חל גידול של 312% במספר העולים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח באדר ב תשע"ד

יריד עליה בפריז
יריד עליה בפריז
צילום: אלן עזריה

אלפי יהודים מרחבי צרפת ביקרו היום (ראשון) ביריד עלייה שערכה הסוכנות היהודית בלב פריז בשיתוף משרד העלייה והקליטה וההסתדרות הציונית העולמית.

הם נפגשו עם נציגי עשרות גופים מישראל, ביניהם משרדי ממשלה ורשויות מקומיות, וקיבלו מידע עדכני על אפשרויות החיים בארץ, מסלולי קליטה לצעירים, תכניות חינוכיות לבני נוער וייעוץ להשתלבות בתעסוקה.

על פי נתונים של הסוכנות היהודית, מאז ראשית השנה חל זינוק דרמטי במספר העולים מצרפת: 854 עולים הגיעו בחודשים ינואר - פברואר לעומת 274 עולים שהגיעו בתקופה המקבילה אשתקד.

זהו גידול דרמטי של 312% במספר העולים מצרפת, הנובע בין היתר ממאמצים מיוחדים של הסוכנות היהודית להידוק הקשר של יהודי צרפת עם ישראל באמצעות תכניות חינוכיות, ערבי הסברה וירידי עליה וכן על רקע המצב הכלכלי בצרפת ואירועי האנטישמיות שמערערים את תחושת הביטחון של יהודי צרפת.

בכך נמשכת מגמת הגידול בעלייה שהחלה בשנת 2013 עם הגעתם של כ- 3280 איש, גידול של 70% בהשוואה ל- 1917 עולים שהגיעו בשנת 2012.

במקביל למגמות הגידול בעלייה מצרפת, חלה צמיחה במספר הצעירים היהודים המבקשים להגיע לתכניות חווייתיות בישראל באמצעות הסוכנות היהודית. כ- 1,000 תלמידי תיכון מצרפת הגיעו בסוף 2013 לסיור גישוש בישראל במסגרת התכנית 'שמיניסטים בכחול לבן' המופעלת על ידי הסוכנות היהודית ובתי הספר היהודיים בצרפת. מספרם של הצעירים הצרפתים המשתתפים בפרויקט 'מסע' של הממשלה והסוכנות היהודית, שכ- 70% מבוגריו עולים ארצה, הוכפל גם הוא ויעמוד השנה על כ-1000 צעירים, לעומת כ- 500 לפני כשנתיים.

בשבוע שעבר הציגו משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית את התכנית הממשלתית שגובשה לאחרונה לעידוד העלייה והקליטה מצרפת. התכנית כולת עיבוי של מערך השליחים בצרפת, הגברת מאמאצי השיווק בנושא, סיוע בקליטת עולים במסגרות שונות וכן, הקמת ועדה מיוחדת להסרת חסמים בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה.

התכנית גם מציבה יעדים ברורים בכל הנוגע למספרי העולים ומדברת על הכפלת מספר העולים מצרפת בשנים הקרובות. מדובר בעבודה פורצת דרך של המשרד לעלייה וקליטה והסוכנות היהודית יחד עם ההסתדרות הציונית העולמית, משרד התפוצות וקרן היסוד שלראשונה חברו יחד במאמץ לאומי משותף עבור מפעל העלייה לישראל. התכנית הינה פרי תהליך ארוך שנעשה במספר מישורים, ביניהם התייעצות ושיתוף מול ראשי הקהילה והארגונים היהודיים בצרפת ובארץ.