זחילה איטית של ערבים
זחילה איטית של ערביםישיבת ההסדר בכרמיאל

ביום שישי האחרון קיימו כמאתיים מערביי הצפון את מפגן 'יום האדמה' בעיר כרמיאל בקריאה להשיב לידיהם אדמות שלטענתם נגזלו מערבים על מנת להקים את העיר.

מול המפגינים הערבים ניצבו במחאה כשלוש מאות מתושבי העיר, תלמידי ישיבת ההסדר המקומית ותומכיהם כשבידיהם דגלי ישראל. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרב יעקב ידיד, ראש ישיבת ההסדר וראש הגרעין התורני בעיר ומי שלמעשה הביא לקיומו של מפגן המחאה היהודי.

"מזעזע", מגדיר הרב ידיד את עצם הטענה הערבית שהובעה על ידי המפגינים, "מזעזע שמגיעים ערבים תושבי האזור ומצהירים שלא בטוח שכרמיאל יהודית ולא בטוח שהיא לגיטימית. הדבר הזה זעזע את התושבים".

הזעזוע הזה הוביל תושבים רבים של העיר, דתיים וחילוניים, תומכי 'הבית היהודי', 'הליכוד' ותנועות אחרות מפלגתיות ושאינן מפלגתיות "כשהאמירה של כולם היא שדבר כזה לא יכול להיות".

על ההיסטוריה של הטענה הערבית מספר הרב ידיד ומציין כי זו אינה הפעם הראשונה בה מתקיים מפגן מסוג שכזה בעיר. רק בשנה האחרונה התקיימו כבר שני מפגנים קודמים. הוא מזכיר את השכונה הבדואית ראמייה שהייתה בעיר ופונתה, לבד משלוש משפחות, תוך מתן פיצויים מפליגים ובניית בתי קבע לאנשיה. "העירייה עשתה מעל ומעבר למענם ובכל זאת הם רוצים יותר".

מוסיף הרב ידיד ומספר כי בניצוחם של חברת הכנסת חנין זועבי ואנשי ציבור ערבים נוספים הפכה השכונה לסמל המאבק של ערביי הגליל בציבור היהודי ובמדינת ישראל.

על מפגן הנגד שהוביל הוא מספר כי "הייתה שם אווירה מאוד ציונית, אמירה מאוד ברורה עם דגלי ישראל מתנופפים. זה היה מרחיב את הלב לראות איך חזרנו לעצמנו. רק חבל שזה בנסיבות האלה".

שני המפגנים, הערבי והיהודי, ניצבו משני צידי הכביש כאשר המשטרה חוצצת ביניהם. הרב ידיד מציין שבמהלך האירוע עצמו לא נרשמו תקריות כלשהן אם כי לאחר הפיזור היו עימותים קלים.

באשר לתחושה הכללית בכרמיאל מספר הרב ידיד כי התחושה בעיר לא נוחה לנוכח התגברות התביעות הערביות לגבי העיר ולנוכח הזליגה שקיימת מצידם של ערביי הגליל אל תוך העיר. מסתבר שערבים תושבי כפרים מהסביבה שוכרים בתים בכרמיאל ונוכחותם הולכת ומתרחבת בה, נוכחות שלעיתים יוצרת עימותים "במיוחד כאשר הם לא מתביישים בסמלים שלהם ובאים בצורה מאוד בוטה לתוך כרמיאל", אומר הרב ידיד המבהיר, "ואנחנו במטרה לשמור על כרמיאל יהודית".