מפגיני דרום תל אביב הבוקר בירושלים
מפגיני דרום תל אביב הבוקר בירושליםהמרכז למדיניות הגירה

הבוקר (שלישי) דן בג"ץ בעתירתם של ארגונים לא ממשלתיים לביטול התיקון המחודש לחוק למניעת הסתננות שחוקק בדצמבר הכנסת (תיקון מספר 4).

בג"ץ צירף לדיון גם את עתירתו של המרכז למדיניות הגירה, עתירה שהוגשה בשם כמאה תושבי דרום תל אביב להוצאת אוכלוסיית המסתננים מדרום תל אביב למתקני שהייה. המרכז למדיניות הגירה ישראלית הגיש כתב תשובה מפורט לטענות העותרים לביטול החוק למניעת הסתננות.

הדיון התקיים בהרכב מורחב של תשעה שופטים בראש ההרכב עמד נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס.

שופטי בג"ץ הקשו על נציג העותרים מהאגודה לזכויות האזרח שדרש לבטל את החוק מכיוון שתכליתו אינה ראויה, וטענו כי העתירה גורפת מידי וכן כי למעט פסילת כל הסדר אפשרי הם אינם מציעים חלופה. התושבים שלא כולם הורשו להיכנס הביעו את מחאתם ואת תסכולם ואף התעמתו עם המאבטחים. אחרי הדיון הפגינו תושבי דרום תל אביב וחסמו את הכביש המוליך לבית המשפט.

כתב התשובה שהוגש לבג"ץ ע"י המרכז למדיניות הגירה הציג נתונים של נציבות האו"ם לפליטים המוכיחים כי מספר האריתראים והסודנים שנכנסו לישראל בשנת השיא של ההסתננות,2011, גבוהה במספרים מוחלטים ממספר המהגרים הלא חוקיים שקיבלו הגנה כלשהי בכל מדינה אחרת באיחוד האירופי. כך יוצא לדוגמה שישראל קלטה פי 95 מספרד ביחס לאוכלוסייה ופי 370 ביחס לשטחה.

עוד עולה כי באותה שנה, שנת 2011, מדינת ישראל קלטה יותר אריתראים מכל מדינה אחרת בעולם כולל אתיופיה ובשנת 2012 קלטה תוך חצי שנה פי 2.3 אריתראים וסודנים ממספר נתיני מדינות אלו שקיבלו הגנה בכל האיחוד האירופי במחובר.

"עורך הדין דורון טאובמן ממשרד כספי ושות', שייצג את המרכז למדיניות הגירה ישראלית בדיון בבג"ץ, אומר כי הוויכוח על חשיבות החוק למניעת הסתננות ויעילותו הוכרע ללא כל ספק עם עצירת זרם ההסתננות, והיציאה העצמאית של מעל ל- 4,000 מסתננים בחזרה לארצם תוך שלושה חודשים בלבד. "אנו מקווים כי שופטי בג"ץ יכירו בכך כי במאזן בין פגיעה בביטחונם וזכויותיהם של אזרחי מדינת ישראל לבין השמתם של מסתננים לא חוקיים במתקני שהייה פתוחים שם מסופק להם כל צרכם, המאזן נוטה בברור לטובת אזרחי המדינה הזו".

יונתן יעקובוביץ': "העתירה לביטול החוק מוכיחה כי הארגונים לא יסתפקו באף הסדר למעט מתן מעמד קבע לעשרות אלפי מסתננים לא חוקיים, תוך פגיעה חמורה באזרחי ישראל תושבי שכונות מוחלשות ברחבי הארץ. החזרה המסיבית של מעל ל-4000 מסתננים תוך זמן קצר מוכיחה מעבר לכל ספק כי חלק ניכר מהמסתננים הם מהגרי עבודה, ורק שלילת התמריץ הכלכלי הוא זה שימנע את ההסתננות לישראל ויביא לחזרה למדינות המוצא".