"אם אין פולארד - אין עסקה" 

"חייבים להציב כתנאי את שחרורו", אומר בכיר המוסד לשעבר, "אני ארצה להיפגש איתו, גם בי האמריקנים רואים כאדם שביצע עבירה פלילית"

ניר הר זהב , ב' בניסן תשע"ד

רפי איתן
רפי איתן
צילום: פלאש 90

בכיר המוסד והשר לשעבר, רפי איתן, מי שהיה מפעילו של פולארד טוען כי ישראל לא יכולה לוותר הפעם ועליה לפעול לשחרורו המיידי.

"מעולם לא חשבתי שהוא יישב בכלא כל כך הרבה זמן, חשבתי שהוא יישב 10 שנים", אמר הבוקר (ד') רפי איתן לחדשות 2 "ישראל חייבת להציב תנאי ברור: אין פולארד - אין עסקה, וזה תנאי שצריך לחול על כל עסקה, בדיוק כמו התנאים שהפלסטינים מציבים".

הוא ציין כי אם פולארד אכן ישוחרר, כפי שהוא מקווה, הוא ירצה להיפגש איתו עם חזרתו. "אני במערכת הזאת רק פרט קטן כי הוא הפך לעניין לאומי, אבל את מה שאני אגיד לו אני אשמור לעצמי".

באשר לקשר עם משפחת פולארד הוא הסכים להגיד: "אין לי קשר, שמישהו היה חושב שצריך להיות, עם המשפחה, בכוונה, אני רק מפריע לשחרורו וזו אחת הסיבות שאני לא רוצה לפרט הרבה דברים, כל דבר שאני עושה אני מפריע". לסיכום ציין "האמריקנים גם בי רואים אדם שביצע עבירה פלילית".

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס אמש למו"מ המדיני, על רקע הדיווחים על הסכם מתגבש לשחרור מאות אסירים פלסטינים בתמורה לשחרור פולארד. "לא התקבלה כל הסכמה בנוגע לאסירים", הבהיר קרי,. "ישנן אפשרויות רבות העומדות על הפרק".

"בשלב זה עלינו להיות ברורים ולדבר על התהליך הזה בצורה מפוכחת, מדובר בתהליך מורכב, אמוציונאלי והוא דורש החלטות מרחיקות לכת משני הצדדים. גם הלילה הבהירו שני הצדדים כי הם מעוניינים למצוא דרך להתקדם".