בג"ץ שחרר את תקציבי הישיבות שהוקפאו

בית המשפט העליון שחרר היום (רביעי) את תקציבי הישיבות שהוקפאו ערב חקיקת חוק הגיוס.

חיים לב - ערוץ 7 , ב' בניסן תשע"ד

בג"ץ שחרר את תקציבי הישיבות שהוקפאו-ערוץ 7
התקציב בדרך אל ישיבות ההסדר
פלאש 90

שופטי בג"ץ הורו היום (רביעי) לשחרר את תקציבי הישיבות, זאת בשל חקיקת חוק הגיוס החדש לפני כשבועיים במליאת הכנסת.

"לאחר שעיינו בטענותיהם של בעלי הדין הגענו לכלל מסקנה כי בעקבות קבלתם של החוקים החדשים, הרי אין עוד מקום להותרתן של העתירות תלויות ועומדות, ודינן להימחק", טענו השופטים.

"אכן, מעת כניסתם של החוקים החדשים לתוקף נשתנה המצב המשפטי הקיים, המתייחס לסוגיית גיוסם של בחורי הישיבות שתורתם אומנותם. מובן, כי אין בכוונתנו להתייחס להסדר החדש שקבעה הכנסת", הוסיפו.

בדבריהם הבהירו כי "כי עם מחיקת העתירות אין עוד הצדקה להותרתם על כנם של צווי הביניים שניתנו בהליכים דנא".

כזכור, לפני חודשיים הורה הרכב מורחב של שופטי בג"ץ על עצירה חלקית של התקציבים לישיבות.

צו הביניים ניתן על ידי השופטים, הנשיא אשר גרוניס, המשנָה לנשיא מרים נאור, השופטת עדנה ארבל, השופט אליקים רובינשטיין, השופט סלים ג'ובראן, השופטת אסתר חיות, השופט חנן מלצר והשופט עוזי פוגלמן, במסגרת עתירה הדורשת לגייס מיידית את בחורי הישיבות עקב פקיעת חוק טל ואי חקיקת חוק חלופי.

במסגרת העתירה נטען, כי בכל מקרה לא ניתן לתקצב את לימודיהם של התלמידים שאמורים היו להתגייס בעקבות פקיעת החוק.

השופטים, עליהם חלק בדעת מיעוט השופט ניל הנדל, קבעו בצו ביניים כי הישיבות לא תקבלנה תקציבים עבור תלמידים ילידי 1994, 1995 והמחצית הראשונה של 1996, "אשר קיבלו צו גיוס למועדים שונים החל מחודש אוגוסט 2013, ואשר לא התייצבו לגיוס בשל החלטות כלליות של שר הביטחון (או של פוקד) – ששאלת הסמכות לגביהן מוטלת בספק – לדחות את מועד התייצבותם (ולא מכוח עילה אישית או בחינה פרטנית שנערכה ביחס למועמד מסוים)".

השופטים הבהירו, כי "צו הביניים מתייחס אך ורק להעברות הכספים הנעשות בהתאם ל"מבחנים לחלוקת כספים לצורך תמיכה של משרד החינוך במוסדות תורניים – לימוד ופעולות", י"פ התשס"ד, עמ' 3498, התשע"ב, עמ' 3186, ובהתאם לתיקונים השונים למבחנים".

כאמור, בעקבות חקיקת החוק החדש, פסק היום בית המשפט העליון לשחרר את הכספים שעוכבו לתלמידי הישיבות.