מנהלי קבוצות הרכישה: מופלים לרעה

מנהלי קבוצות רכישה התכנסו למפגש חירום כדי לדון בהשלכות יוזמות הממשלה למתן הטבת המע"מ רק לרוכשי דירה מקבלן.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ג' בניסן תשע"ד

מנהלי אחד עשר קבוצות רכישה התכנסו אתמול (רביעי) בערב למפגש חירום כדי לדון בהשלכות יוזמות הממשלה למתן ההטבות פטור ממע"מ ומחיר מפוקח רק לרוכשי דירה מקבלן.

את המפגש יזם מנכ"ל חברת באמונה ישראל זעירא, וויוה סיוון מנהלת קבוצות רכישה בירושלים וברמלה, במשרדו של עו"ד וינרוט.

כמו-כן השתתפו מנהל קבוצות הרכישה בירושלים, יהודה אוליביה; מנכ"ל קבוצת הרכישה גל א.ל.מ.ד, נדב ליסובסקי; מנכ"ל חברת מינהל מגורים ישראל, מוטי פלד; עו"ד יואב זהבי מטעם חברת אמפא מליבו; מנכ"ל קפיטל גרופ, דני הרצוג; עו"ד משה סימנה מטעם חברת אילה א.ג.ם יעוץ נדלן; מנכ"ל קבוצת שיינברג סיוון, מנחם שיינברג; מנכ"ל ובעלים קבוצת הורביץ-יוכלמן, חני הורביץ; מנכ"ל חברת אפל ואקנין נדל"ן, שמגר ואקנין ועו"ד צור שיץ.

חברי הוועד שנבחרו לייצג את הפורום יהיו זעירא, הורביץ, פלד וליסובסקי. בכוונתם ליזום בקרוב מפגש עם שר האוצר יאיר לפיד לדון בהשלכות יוזמות הממשלה על רוכשי הדירות. כמו-כן בכוונת חברי הקבוצה להתאגד כגוף אחד ולחבור לאיגוד לשכות המסחר כדי שזה יקדם את מטרותיהם בכנסת.

"בהתעלמו מקבוצות ועמותות הרכישה", מסביר זעירא, שייפגש היום עם מנכ"ל האיגוד, "האוצר פגע בקידום כלכלת שוק ותחרות חופשית ויצר העדפה סקטוריאלית לחברות הנדל"ן באמצעות מתן הטבות ברורות להן. נכון להיום ההתארגנות העסקית היחידה בשוק הנדל"ן שמנסה איכשהו לפתור את עליית מחירי הדירות נעשית באמצעות עמותות וקבוצות הרכישה, אשר החברים בהן לוקחים סיכון בהצטרפות אליהן".

"במקום להתייחס אל רוכשים אלה כשווים בין שווים, האוצר מתעלם מאלפי רוכשי דירות צעירים העונים על כל הקריטריונים שנקבעו. כל חטאם הוא, שהם החליטו ליזום ולעשות מעשה להוזלת מחירי הדיור. נראה שהממשלה נכנעה לקמפיין חברות הנדל"ן על חשבון רוכשי הדירות האמיתיים שנאנקים תחת עול מחירי הדיור", הוסיף זעירא.

צעדי הממשלה שאושרו לאחרונה בקבינט הדיור מעניקים הטבות של פטור ממע"מ רק לרוכשי דירות מקבלן העונים על מספר קריטריונים. החלטת הממשלה מתייחסת גם לסבסוד מחיר הקרקע לקבלן תוך דרישה לקביעת מחיר סופי לרוכשי הדירות (מחיר מטרה).

קידום הצעה זו, מעריכים מנהלי הקבוצות, יהיה מהיר יותר כיוון שהוא לא יקודם בחקיקה.

"אנחנו לא מתכוונים להילחם בחברות הנדל"ן", הוסיף הרצוג, "אלא לדאוג לקבלת תנאים שווים. לא יכול להיות שפעם אחת החוק יתייחס לחבר קבוצת רכישה כ"רוכש דירה" ובמקום אחר יתייחסו אליהם כ"יזם נדל"ן". המלחמה שלנו היא המלחמה של רוכשי הדירות שמבקשים שוויון. זו עילה לפנות לבג"צ ולפעול בכל הכוח גם בכנסת".

"במשך כל השנים האחרונים השוו את מעמד רוכשי הדירות בקבוצות רכישה למעמד של מי שרוכש דירות מקבלן", מסביר עו"ד דודו גוהן ממשרד עו"ד וינרוט, "כך באו וביטלו את המע"מ הטילו מס רכישה מלא ועוד. כעת מנסים לעשות הטבה הפוכה אך כך יוצרים אפליה. במהלך שנקבע יוצרים חוסר שוויון בין מי שקונה מקבוצת רכישה למי שקונה מקבלן. אין סיבה לעשות את זה בעיקר לא לזוגות צעירים שיש להם כוונה לרכוש במסגרת קהילתית כדי להוזיל את מחירי הדיור. אנחנו רואים ביוזמת הממשלה הנוכחית פגיעה קשה בשוויון זכויות של כל רוכשי הדירות בישראל ועל כך נכון הוא להגיש בג"צ".