ברכת הכהנים בכותל, היום
ברכת הכהנים בכותל, היום פלאש 90

הרש"פ טוענת שהכותל המערבי הוא חלק ממסגד אל-אקצא ולכן הוא מחוץ לתחום ליהודים. כך מדווחים ראשי מכון 'מבט לתקשורת הפלשתינית המצטטים אנשי רוח ומנהיגים דתיים ברש"פ שפרסמו דברים ברוח זו.

על פי הדיווח הכריזו לאחרונה השר לענייני דת ברש"פ, מחמוד אל-הבאש, והשופט השרעי העליון לשעבר של הרש"פ, כי האמונה האסלאמית ועמדתה הפוליטית של הרש"פ היא שליהודים אסור להתפלל בכותל המערבי.

השר הפלשתיני התבטא בטלווזיה הרשמית של הרש"פ ואמר כי "ירושלים היא פיקדון של הדת ופיקדון של ההיסטוריה בידי המוסלמים כולם, בידי האומה הזו.... כותל אל-בוראק (כלומר, הכותל המערבי) הינו חלק אותנטי של מסגד אל-אקצא המבורך בלבד".

השייח' תייסיר תמימי, השופט השרעי העליון לשעבר של הרש"פ, אמר באל חיאת אל ג'דידה כי "מסגד אל-אקצא כולל את כל רחבותיו, יסודותיו, שמיו, שעריו, כיפותיו, חומותיו, וספציפית את החומה המערבית (כותל אל-בוראק), שהרי היא חלק ממנו..." את הדברים אמר בהמשך ישיר לקביעתו לפיה "אללה קבע כי מסגד אל-אקצא המבורך הוא אסלאמי ושייך רק למוסלמים... הוא חלק מאמונתם של מיליארד וחצי מוסלמים, ואין ליהודים שום זכות עליו. אף גורם שהוא, לא משנה כמה כוח ותמיכה בינלאומית יש לו, אינו יכול לשנות את העובדה המבוססת הזאת על ידי מתן זכות כלשהי ליהודים עליו, או זכות להתפלל בחלק כלשהו ממנו".

ב'מבט' מציינים כי השר לענייני דת הבהיר לאחרונה כי הוא מחזיק באותה דעה קיצונית. עמדתו הדתית, כפי שנמסרה מפיו בחודש דצמבר בעניין עמדת הרש''פ לגבי תפילת יהודים בכותל המערבי, הייתה דו משמעית. הוא התחיל את דבריו בביטוי ההשקפה הרדיקאלית של הרש"פ, לפיה "ירושלים היא פיקדון של הדת ופיקדון של ההיסטוריה בידי המוסלמים כולם", והכותל המערבי "הינו חלק אותנטי של מסגד אל-אקצא המבורך בלבד... הוא זכות שלנו, הוא זכות קבועה שלנו." אך לאחר מכן הוא מיתן את דבריו: "...מבלי לפגוע בזכויות האחרים. חירות הפולחן בירושלים שלנו מובטחת לכולם". לאחר מכן אמר: "איננו מתווכחים עם דת של אף אחד. עם זאת יש לנו זכויות, עקרונות ועמדות, שלא ייתכן שישתנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו