יעלון: אלימים וקיצונים שמזיקים להתיישבות

שר הביטחון בביקורת חריפת על תקיפת שוטרי מג"ב הלילה ביצהר, במהלך הריסת המבנים. ''לא כל תושבי יצהר הם אלימים", הבהיר.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ח' בניסן תשע"ד

יעלון: אלימים וקיצונים שמזיקים להתיישבות-ערוץ 7
ההרס ביצהר
דובר הישוב

שר הביטחון, משה יעלון, הצופה הבוקר (שלישי) בתרגיל של חטיבת גולני התייחס לעימותים הלילה ביצהר, במהלכם הותקפו שוטרי משמר הגבול שעסקו בפינוי והריסת מבנים בלתי חוקיים.

"בשונה משאר ההתיישבות יש פה גורמים אלימים", אמר שר הביטחון והבהיר כי ''לא כל תושבי יצהר הם אלימים. ראינו את זה בשבוע האחרון בהתנכלות לרכב מפקד חטיבת השומרון ובהתנכלות אתמול לרכב של איש מילואים".

השר יעלון הדגיש כי לא יעבור לסדר היום בעקבות הפגיעה בכוחות הביטחון. "לא ניתן לגורמים כאלה ואחרים שפוגעים בהתיישבות בהיותם אלימים וקיצוניים ואינם מכבדים את שלטון החוק, לא ניתן להם להרים יד על שום גורם של צה'ל, משטרת ישראל ומשמר הגבול".

כוחות הביטחון הגיעו לפנות בוקר לגבעת להבה שבמזרח הישוב יצהר ופינו שתי משפחות משני מבנים יבילים ולאחר מכן החלו בהריסתם. כמו כן הרסו הכוחות שני מבנים שהיו בשלבי בנייה.

הפעולות לוו בהתנגדות עזה של המתיישבים שניסו למנוע בכל דרך את מעשי ההרס. על פי דיווחי מערכת הביטחון יודו לעבר הכוחות אבנים במהלך העימותים. מספר לוחמי מג"ב נפצעו באורח קל במהלך העימותים.

צילום: דוברות יצהר

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', אמר כי מדובר בעבריינים משולחי רסן. "בימים האחרונים אנו עדים לאירועים קשים ביישוב יצהר ששיאם הלילה במהלך התפרעות, הפרת הסדר ופציעתם של 6 לוחמי מג"ב במהלך ביצוע הריסות בניה בלתי חוקית".

לדבריו, "אותם פורעים אשר הגיעו ותקפו את לוחמי מג״ב וחיילי צה"ל הינם עבריינים משולחי רסן. אני רואה בחומרה רבה ארועים שכאלה על אחת כמה וכמה כאשר התנהגות זו מגיעה לפגיעה פיזית בלובשי מדים".

דובר היישוב יצהר, עזרי טובי, אמר כי הריסת המבנית נובעת מענישה קולקטיבית של השלטונות. "מדיניות ההרס וההענשה הקולקטיבית של השלטונות נגד תושבי יצהר הינה מקוממת. לא יתכן שממשלת ישראל וכוחות הביטחון יהרסו בתים של חפים מפשע כתג מחיר ונקמה בגלל פעולות לא לגיטימיות של בודדים, חמורים ככל שיהיו.

"אנו קוראים למערכת הביטחון ולעומד בראשה לחדול ממדיניות זו ולהפסיק לאלתר את מעגל האיבה המתגבר", מסר דובר הישוב.

המוצב הצבאי שנהרס צילום: דובר צה''ל