הריאה הירוקה של העיר אילת - פארק הולנד

קק"ל נטעה באילת פארק מדברי קטן - "פארק הולנד". אנשי קק"ל תכננו את הפארק כך שיכסה את כל הערוצים שבין קיבוץ אילות לאילת.

תגיות: אילת פארק גשם
חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט' בניסן תשע"ד

למרות קשיי האקלים, נטעה קק"ל באילת פארק מדברי קטן - "פארק הולנד".

הפארק, כאי ירוק בלב אילת, נוצר בתרומתם של ידידי קק"ל בהולנד. למרות האקלים קשה.

על פי הנתונים הרשמיים, כמות המשקעים הממוצעת באילת עומדת על 30 מ"מ גשם בשנה בממוצע. נראה כי בשנים האחרונות יורדים עוד פחות גשמים, כך על פי המדידות והנתונים של יערן קק"ל אלברטו כנען. על רקע זה, חשיבותו של פארק הולנד לצמחייה ולבעלי החיים הניזונים ממנה באזור אילת, לובשת משנה תוקף.

בשנים האחרונות ניכרת הידלדלות מדאיגה באוכלוסיות הזוחלים באזור. מצב הזוחלים באזורים מדבריים משמש מדד למצבו הכולל של האזור.

אנשי קק"ל תכננו את הפארק כך שיכסה את כל הערוצים שבין קיבוץ אילות לאילת. מבצע השתילה של העיר החל בט"ו בשבט תשנ"ו. בתנאי האקלים הקשים של אילת יש צורך לסייע לעצים בהשקיה מלאכותית. אכן, העצים זוכים לתוספת מים מליחים כדי לאפשר את הכתם הירוק באדמת המדבר. כך, למרות כל הקשיים, צומח באילת פארק לתפארת, המשתרע על כ-350 דונם.

עם מיני העצים בפארק נמנים עצי דום מצרי, באובב ושיח הבר הנדיר גרויה שעירה. הדום המצרי, הידוע גם בשמו העממי "דקל דום", הוא עץ הצומח בר באפריקה הטרופית ולאורך הנילוס בסודן ובמצרים. בניגוד לעצים אחרים ממשפחת הדקליים, שהם בעלי גזע אחד, דום מצרי מתאפיין בגזע ובענפים המתפצלים לשניים. העצים מסוגלים להגיע לגובה 20 מ' וישנם פרטים המגיעים לגובה רב יותר. העץ בעל עלים רחבים בצורת מניפה. בעין עברונה, ליד אילת, צומחת קבוצה של עצי דום הנחשבת לאוכלוסייה הצפונית ביותר בעולם שצומחת בר.

הבאובב הוא אחד ממיני העצים המפורסמים בעולם. העץ צומח בר בסוואנות היבשות של אפריקה, והוא ניכר בגזעו הרחב, המשמש לאגירת מים. בעצים בוגרים עשוי היקף הגזע להגיע ל-10 מ'. הבאובב מסוגל לאבד יותר ממחצית המים שבגופו ולהישאר בחיים. הפירות הגדולים של העץ נאכלים בתאווה בידי קופים ולכן העץ מכונה גם "לחם הקופים".

גרויה שעירה הוא שיח הצומח בר בבקעת ים המלח. זהו צמח נדיר ביותר בישראל. השיח, שגובהו עד כ-2 מ', ניכר בעליו הגדולים והעגולים. באביב הוא מפתח פרחים בצבע חום-אדום. יצירת אוכלוסייה של גרויה שעירה בפארק הולנד שבאילת היא תרומה לשימורו של מין נדיר זה בישראל.

העצים בפארק הולנד מספקים תנאים משופרים לא רק לבני האדם, אלא גם לבעלי החיים באזור אילת. הפארק הוא דוגמה ליצירת מקלט ולשיקום אוכלוסיות בעלי חיים מדבריים, שנפגעו בשל תקופות יובש ארוכות.

עופות בר, ארנבות ושועלים, וגם בעלי חיים אחרים, גילו את יתרונות המקום. מה רע לבוא לביקור בפארק הולנד בשעות הבוקר, או בשעות אחר הצהריים, וליהנות מציוץ ציפורי המדבר.

מנהל אזור נגב צפוני- מערבי בקק"ל לשעבר וכיום מנהל קשרי ציבור, אלישע מזרחי כי קק"ל תעשה הכול על מנת לשמור כמה שיותר 'ריאות ירוקות' הסמוכות לערים בישראל, לדבריו "הטבע הופך להיות טבע נדיר, רובנו גרים בערים. בקק"ל עושים הכול על מנת לשמר ולעזור לטבע העירוני לשרוד".