מתחם שערי תורה
מתחם שערי תורה צילום: חוני המעגל

מתחם הרב קוק "שערי תורה" בנוה צדק נמצא בסכנת התמוטטות, זאת לאחר שבימים האחרונים נפלה התקרה במקום, כך מספרת יפעת אביצדק מהוועד להצלת בתי הכנסת בנוה צדק שבתל אביב לערוץ 7.

לדבריה למרות ההחלטה של עיריית תל אביב בהסכמה עם היזם שרכש את המתחם, לשמר את המבנים ההיסטוריים, בפועל תכנית השימור טרם יצאה לדרך.

"אלו בהחלט חדשות עצובות, מאז שהמתחם ב-2007 נמכר לידיים פרטיות הגענו להסכמות עם כל הגורמים שהמתחם שבו פעל הרב קוק וממנו יצא בתחילת המאה עם בשורת התורה והעבודה ישומר. בפועל יש שם כיום התמוטטות רצינית", מספרת אביצדק.

אביצדק שפנתה בימים האחרונים לחברי כנסת רבים, מקווה שהלחצים יזרזו את הגורמים השונים להתחיל לשמר את המבנה לפני שיהיה מאוחר מדיי, "המועצה לשימור אתרים, הועד להצלת בתי הכנסת וראש יהודי הצלחנו יחד לגרום לכך ששלושת המבנים ההיסטוריים יכללו בפרויקט השימור. בפועל יש שם כבר התמוטטות רצינית. תקרת בית המלאכה שבה למדו הילדים התמוטטה".

לדבריה, היא מקווה שחברי כנסת ורבנים שזכרו של הרב קוק חשוב להם יפעלו כמה שיותר מהר ללחוץ על הגורמים השונים להתחיל את פרויקט השימור, "את מתחם הטמפלרים בצפון הקריה שימרו באופן מדהים, אז איך יכול להיות ששלושה מבנים קטנים שמהם יצאה בשורת הרב קוק הולכים להיהרס. זה בנין שעשוי מכורכר ואם לא ייצבו אותו הכול יתמוטט. אני מקווה שמישהו יגאל את המקום הזה, הרב קוק חשוב לנו ואסור לתת לזה ללכת לאיבוד".