הרב דוד לאו
הרב דוד לאואבי חיון

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, מפרסם הבוקר (חמישי) הנחיות מפורטות לחולי סוכרת, כיצד לנהוג בליל הסדר, במצוות אכילת המצה ושתיית ארבע הכוסות.

הרב לאו מציין, כי חולה סוכרת יכול לצאת ידי חובתו בשתיית ארבע כוסות של מיץ ענבים. כל 100 סמ"ק מיץ ענבים יש בו פחות מ-70 קלוריות. לכן יכול לצאת ידי חובתו אם הוא שותה 3 כוסות הראשונות רוב רביעית כל אחת, והאחרונה רביעית שלם. יוצא, שאם הוא שותה 45 סמ"ק (דהיינו 32 קלוריות) בשלוש הכוסות הראשונות ו-90 סמ"ק (דהיינו 63 קלוריות) לכוס הרביעי, הכל יסתכם בכ-160 קלוריות.

אפשר להקל במקרה הצורך שגם בכוס הרביעית ישתה רק רוב כוס.

בנוגע למצוות אכילת מצה מסביר הרב לאו, כי בכל מצת מכונה יש כ-100 קלוריות, ואפשר להקל ששיעור כזית הנדרש הוא חצי מצת מכונה. אוכלים 3 פעמים כמות זו, הן באכילת המצה, הן בכורך, הן באפיקומן. לכן צריכים לאכול פחות קלוריות מהרגיל בתוך הסעודה (כגון תפוחי אדמה, אורז, וכו') כדי לקיים את מצוות אכילת מצה.

הרב לאו מוסיף, כי על החרוסת אפשר לוותר, או לטעום קמצוץ.

הרב לאו מסייג עם זאת, כי חולה שמזריק זריקות מרובות של אינסולין או מקבל אינסולין בדרך משאבה, ולכן בודק את רמת הסוכר בדם כמה פעמים ביום ולפי זה מווסת את מינון של כל זריקה וזריקה, יכול לאכול את המצה ולשתות את מיץ הענבים כרגיל ויצטרך להזריק כמות קצת יותר גדולה של אינסולין בלילה לפי רמת הסוכר.