מחדשים מסורת עתיקה - מתצפתים אל הירח

מחדשים מנהג אבות - תצפית בלבנה החדשה של ניסן. במכון ללימודי קידוש החודש בישיבת כרם ביבנה ממשיכים את מסורת משה רבנו.

תגיות: ירח
שמעון כהן - ערוץ 7 , י' בניסן תשע"ד

מחדשים מסורת עתיקה - מתצפתים אל הירח-ערוץ 7
מחפשים את הירח
כרם ביבנה

המכון ללימודי קידוש החודש ע"ש דרייזין שבישיבת כרם ביבנה מציין 29 שנות לימוד ופעילות.

במהלך השיעור שהתקיים בראשית החודש הזדמנה למשתתפים הזדמנות נדירה לתרגל תצפית בהופעת הירח החדש. במכון מציינים כי "המיוחד בתצפית בפעם הזאת היה שראות הירח הייתה גבולית במיוחד. זאת כאשר מאז המולד האמתי עברו כ-18 שעות בלבד בעוד בהזדמנויות רגילות פרק הזמן שחולף על למראה הראשון היה ארוך הרבה יותר".

עוד מספרים במכון כי לקראת התצפית הקשה התבצעה הערכות מבעוד מועד. הרב גדי איידלהייט, אחד מחברי "האגודה הישראלית לצפייה בירח החדש", שהשתתף במחזור הלימודים הנוכחי, הציב טלסקופ קטן במטרה לאתר את חרמש הירח הדקיק.

הירח אותר בטלסקופ בשעה 19:25 וכל המשתתפים, כ-15 במספר, הצליחו לראותו דרך הטלסקופ. הנוכחים ניסו להבחין בירח החדש בעין חופשית וללא עזרת הטלסקופ, אולם היחיד שהצליח לראות בעין בלבד היה הרב גדי עצמו, תצפיתן מנוסה וחד ראייה.

תצפיתנים נוספים מ"האגודה הישראלית לצפייה בירח החדש" דיווחו על ראיית הירח באמצעים אופטיים, אולם התקבל רק דיווח אחד נוסף על צופה שהצליח לראות את הירח בעין בלתי מצוידת.

לתצפית זאת יש משמעות סמלית – היא התקיימה אור לליל א' בניסן, אותו המועד בדיוק בו משה ואהרן קבלו את מצוות קידוש החודש במצרים. מספר מדרשים מציינים שמשה רבנו התקשה בראיית הלבנה, בגלל דקותה, בדיוק מה שקרה הפעם.

יצוין כי לאחר חג הפסח, ביום כ"ז בניסן, יתקיים הכנס השנתי של קידוש החודש בישיבת כרם ביבנה.