צרפת: חשש בעקבות התחזקות הימין הקיצוני

הנחיה חדשה של מפלגת הימין הקיצוני בראשות לה פן מדאיגה מאוד את היהודים בצרפת. רצף של אירועים אנטישמיים גורם לזרם העולים להתחזק.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"א בניסן תשע"ד

צרפת: חשש בעקבות התחזקות הימין הקיצוני-ערוץ 7
עולים מצרפת. ארכיון
צילום: פלאש 90

יהודי צרפת מביעים באחרונה לא מעט חששות בעקבות ההקצנה נגדם בקרב ארגונים שונים ברחבי המדינה.

ההקצנה מוצאת ביטוי בין היתר בהתגברות האירועים האנטישמיים. לאחרונה הותקף מורה יהודי באחד מפרברי פריז. בשנה האחרונה אירעו עוד כמה תקיפות שגרמו להרהורים על הגירה למדינות אחרות ואפילו עלייה לישראל בקרב יהודים רבים במדינה.

בסוף השבוע שעבר נוספה דאגה חדשה ליהודים בצרפת. יו"ר מפלגת הימין הקיצוני במדינה, מארין לה פן, הכריזה כי בכל הערים שבהן זכתה מפלגתה, 'החזית הלאומית', בבחירות ברשויות המקומיות, בתי הספר לא יגישו יותר מה שמוגדר "תחליפי חזיר". מדובר ב‑11 ערים שבהן התלמידים, יהודים ומוסלמים, לא יקבלו תחליף לבשר שאיננו כשר לאכילה על פי מצוות דתם.

לה פן הצהירה כי אינה מוכנה לקבל "דרישות דתיות בתפריט שמגישים לתלמידי בתי הספר", והוסיפה כי "יש לדאוג שחופש הדת יישאר נחלת האדם הפרטי, ולא יגלוש למרחב הציבורי". לא מדובר בהתבטאות ראשונה של לה פן בעניינים אלה. לפני שנתיים היא הובילה מהלך לאיסור חבישת כיפות וכיסויי ראש בציבור. "אסור שגברים או נשים יסתובבו עם כיסויי ראש שיש להם קונוטציה דתית, לא ברחוב וגם לא בתחבורה הציבורית", קראה אז לה פן, והוסיפה לדרישה איסור על תפילות בבתי הספר. עם זאת, בניגוד להצהרה הנוכחית, לפחות לפני שנתיים הודתה לה פן כי טעתה, והבהירה כי דאגה דווקא מהמוסלמים, ולא מהיהודים.

ההישג של מפלגת הימין הקיצוני בצרפת, שאף גרם לחלק משרי הממשלה להתפטר, מדאיג עוד יותר את הקהילה היהודית ברחבי צרפת, אשר מונה למעלה מ‑600 אלף יהודים.

חבר פרלמנט יהודי: הפרובוקציה הצליחה

מאיר חביב, חבר הפרלמנט הצרפתי ובכיר בקהילה היהודית, אומר כי היה מדובר בצעד צפוי. "אני לא מופתע. זו פרובוקציה של לה פן שהצליחה". חביב גם מסתכל על התמונה בכללותה: "היא ומפלגתה מסוכנים, אבל הם לא היחידים. יש גם את השמאל הקיצוני שפועל להוציא מהקונצנזוס כל דבר שקשור ליהודים ולמדינת ישראל".

חביב מציין כי לקהילה היהודית יהיה קשה מאוד להילחם בהחלטה עצמה. "מי שדואג לכשרות ברוב המקרים, ממילא לא אוכל בשר שמוגש בבתי הספר. אין גם טעם להילחם, כי ראש העיר אומר שזה צעד דמוקרטי, ומי שלא רוצה לא יאכל. אבל תארו לכם את המצב של ילד יהודי שרואה שכל החברים שלו אוכלים, והוא לא. זה צעד הצהרתי: להחזיר את המנה הזו לבתי הספר, זו הצהרות כוונות", מבהיר חביב.

נוכחות שיא בירידי העלייה

גורם אחר בקהילה היהודית מציין בפנינו עובדה מעניינת: בעקבות ההתנכלויות ליהודים, נרשמה עלייה משמעותית בכמות המתעניינים באפשרות לעלות לישראל. בעת האחרונה אורגנו על ידי גופים שונים במדינת ישראל כמה ירידים שכל מטרתם הייתה עידוד עלייה. לאחד כזה, שערכה הקרן הקיימת לישראל לפני כמה חודשים, הגיעו למעלה מ‑15,000 יהודים. מספר הבאים שהתעניינו בדוכנים שעסקו באופן פרקטי בעלייה לישראל היה גדול מאוד. על פי ההערכות, בשנה שעברה גדל מספר העולים מצרפת לישראל ביותר מ‑63 אחוזים לעומת מספר העולים בשנת 2012, והוא הסתכם ב‑3,120 עולים. אחד מראשי הקהילות היהודיות במדינה העריך כי בשנה הנוכחית, 2014, כמות העולים תגדל ב‑100 אחוזים נוספים ואולי אף יותר.

בחודשים האחרונים שוקדים בישראל על תוכנית לעידוד העלייה מצרפת, ואף עושים צעדים רבים בנושא. הסוכנות היהודית תגברה באופן משמעותי את כמות המטפלים בעלייה ממדינה זו. משרדי ממשלה העוסקים בענייני העלייה אישרו גם הם בשנה האחרונה תקציבים לעמותות חדשות העוסקות באופן מובהק בהעלאת יהודי צרפת לישראל.

אך עם זאת יש גרעין קשה של יהודים שרוצים להמשיך ולחיות בצרפת. מאיר חביב הוא אחד מהם, אבל יש עוד רבים כמוהו. מוריס, יהודי תושב פריז, סיפר לנו באחרונה כי אמנם יש לו בית בישראל, אבל הוא אינו מתכוון לעלות אליה. "אני נולדתי בצרפת, וכל העסקים שלי נמצאים כאן. אני אמנם מבוגר יותר, אבל הרבה יהודים צעירים, בני 30, כבר מצאו כאן את מקומם ומצליחים גם לשמור מצוות, על אף המתיחויות וחרף המצב שבו קשה להסתובב כאן עם כיפה או סממן יהודי אחר".

בתוככי הקהילה מתקיים פולמוס של ממש סביב השאלה כיצד יש לנהוג בתקופה הזו בסוגיית העלייה. "גלי העלייה האחרונים", מסביר מוריס, "היו תוצאה ישירה של הפיגוע הקשה ב'אוצר התורה' במרסי ב‑2012, ושל תקיפות אנטישמיות. אבל היהודים כאן לא צריכים להיכנע. צרפת לא יכולה להתקיים בלי יהודים בתוכה", הוא מצהיר.

בצרפת ממתינים גם לראות כיצד תגיב הקהילה המוסלמית הענקית שמונה למעלה משישה מיליון בני אדם להסרת "תחליפי החזיר" מתפריטי בתי הספר. ההחלטה פוגעת בקהילה המוסלמית ישירות, אולי אף יותר מהיהודים, שחלקם לומדים באופן מכוון בבתי ספר פרטיים כדי להימנע מבעיות דתיות.