אילוסטרציה
אילוסטרציהפלאש 90

בשונה מירושלים רווית ההפגנות של 'העדה החרדית', העיר הדרומית אשדוד נחשבה מאז ומעולם לעיר מעורבת שבה החרדים חיים בשלום לצד האוכלוסייה החילונית המקומית. מעולם לא נרשמו בה חיכוכים, הפגנות, עימותים, ואפילו בימי בחירות היה צריך להתאמץ כדי למצוא ניחוח של אנטי בעיר.

אולם כניסתם של חסידי הרב אוירבאך, הדוגלים בהקצנה במאבק על חוק הגיוס, לנוף הציבורי-חרדי, מאיימת להפר את השקט באשדוד.

אחד המוקדים המזוהים עם הרב אוירבאך הוא ישיבת 'גרודנא' בראשות הרב קרלשטיין הכפוף למנהיגותו של הרב אוירבאך. המשמעות ברורה: כשיש עצור חרדי שנעצר בשל אי התייצבות בצבא – יוצאים לרחובות. והפעם זה כולל גם את אשדוד.

במסגרת ההפגנות בליל אמש על רקע מעצר בחור הישיבה שנעצר, אירעה הפגנה גם באשדוד שאף כללה עצור אחד. אמנם בחלוף דקות ספורות וכשהאווירה החלה להתלהט, מארגן ההפגנה הורה למפגינים לקפל ציוד, אולם הנזק התדמיתי כבר נעשה.

עסקניה החרדיים באשדוד, מתברר, לא רואים זאת בעין יפה. "ההפגנות מזיקות לנו", אומר לערוץ 7 אחד העסקנים החרדיים בעיר. "מאז ומעולם נשמרו היחסים בין האוכלוסיות השונות, וכעת, על רקע ההתפרעויות האלה בכניסה לעיר שכללו הצתת פחים, הכל עלול להיהרס", הוא אומר.

העסקן החרדי מציין שמדובר בכמה עשרות איש לעומת שבעה מנדטים חרדיים (ש"ס ויהדות התורה) שאינם שייכים לחלוטין למפגינים הללו.

"יכולים חסידי הרב אוירבך למחות מחאתם בתיאום עם המשטרה ובצורה מסודרת. זה לא מה שאנחנו רואים. מה גם, שהרב אוירבאך עצמו מפציר בחסידיו שלא להפר את הסדר הציבורי. מה שקרה אתמול זו פשוט בושה".