אלפים צפו בטקס "זבח השומרונים"

הטקס, שהתקיים השנה בסמוך מאוד לחג הפסח, מושך אליו מידי שנה אלפי תיירים וצופים מכל רחבי העולם.

נתנאל כ"ץ , י"ג בניסן תשע"ד

תהלוכת הזבח. הערב
תהלוכת הזבח. הערב
צילום: מאיר ברכיה

אלפי בני אדם מהארץ והעולם, הגיעו הערב (ראשון) לצפות בטקס זבח הפסח של העדה השומרונית. שהתקיים השנה סמוך מאוד למועד חג הפסח.

המקום נצבע בצבעים סוריאליסטים כאשר זה לצד זה שהו במקום ראשי ההתיישבות, סקרנים פלשתינים, מפקדים בכירים בצה"ל, ותיירים מאירופה מאסיה ומישראל, כולם צפו יחד בטקס המיוחד.

הטקס החל בקבלת פנים בביתו של הכהן הגדול של העדה השומרונית, שקיים קבלת פנים מיוחדת לראש מועצת שומרון גרשון מסיקה והנהלת המועצה. לאחר מכן יצא הכהן השומרוני עם האנשים הרבים שהגיעו לכבד את העדה השומרונית בנוכחותם בתהלוכה למקום הקרבת הקרבן. שם הוקרבו כ- 40 כבשים, אותם כל משפחה הייתה צריכה לאכול בחפזון עד חצות הליל על פי הכתוב בתורה שבכתב ולשרוף את שנותר.

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה בירך את השומרונים ברחבת זבח הפסח ואמר: "חברי העדה השומרונית המתגוררים בשטח המועצה האזורית שומרון הם שכנים וחברים ואנו שמחים להשתתף בשמחתם".

מסיקה הוסיף, כי העדה השומרונית היא עדה מיוחדת המשמרת תרבות עתיקה וכי תיירים מכל העולם מגיעים להכיר את מנהגי העדה ולהתוודע לתרבות שהצליחה לשמור על צביונה במשך אלפי שנים.

יחד עם ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה, הגיעו גם מפקד חטיבת שומרון יואב ירום, ראש המנהל האזרחי- דוד נחום, וכן מפקד אוגדת איוש תמיר ידעי.

העדה השומרונית הינה עדה ייחודית המונה כ-800 בני אדם ברחבי העולם כולו, מחציתם מתגוררים בהר גריזים, בסמוך לישוב הר ברכה, ומחציתם מתגוררים בחולון, בני העדה מקיימים את מצוות התורה שבכתב.

בין הנוכחים היה גם ג'קי לוי, וכן מטיילים שהגיעו מכל רחבי הארץ, חלקם כאורחי מיזם "שומרון נעים להכיר" פרוייקט התיירות של המועצה האזורית שומרון.