אייזנקוט: מחויבים לשמירת הביטחון והסביבה

בטקס השקת תשעה מיזמי סביבה צה"ליים קבע סגן הרמטכ"ל, האלוף אייזנקוט, כי לצה"ל חובה מוסרית לשמירה על הטבע והסביבה.

שמעון כהן , י"ד בניסן תשע"ד

אייזנקוט בטקס ההשקה
אייזנקוט בטקס ההשקה
החברה להגנת הטבע

"לצה"ל יש חובה מוסרית לשמור על הטבע והסביבה", כך קבע סגן הרמטכ"ל, האלוף גדי איזנקוט, באירוע השקת וחשיפת פרויקט "צבא הגנה לטבע" - מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם, פרויקט ייחודי של צה"ל, בשיתוף החברה להגנת הטבע, שהתקיים אמש בקריה בתל אביב.

במסגרת הפרויקט נבחרו לשנת 2014 9 יחידות שונות, ובהובלת מפקדיהן כל אחת מהן תבצע פעילות חינוכית וסביבתית למען שמירת הטבע והסביבה

עוד אמר איזנקוט באירוע: "משימתו הראשונה במעלה של צה"ל היא להבטיח את ביטחון תושבי מדינת ישראל, אולם תרומתו של צה"ל ומחויבותו לחברה אינה מסתכמת רק בכך אלא גם בשמירה על הטבע והסביבה. צה"ל, כצבא העם, מחנך ומעצב את הדור הצעיר של המדינה ולכן הוא חייב לקחת אחריות גם על הסביבה, זו החובה המוסרית שלנו, אחריות גדולה מוטלת על המפקדים, לצורך הצלחת המשימה".

בחברה להגנת הטבע מציינים כי המיזם הוקם בשיתוף החברה באמצעות קרן הדוכיפת, מבית החברה להגנת הטבע, אליה הצטרפו גם גופים נוספים, כמו רשות הטבע והגנים, במטרה ליצור מיזם סביבתי חינוכי משמעותי, בהובלתו של הצבא. במסגרת המיזמים, נבחרו מפקדי יחידות להובלת פרויקט סביבתי ביחידתם, תוך קבלת מלגה כספית למימון הפרויקט לשנת 2014.

9 המיזמים שנבחרו לשנת 2014 הם:

1. שלום בין הצבא לטבע בחרמון. שם היחידה – חטיבת החרמון, פיקוד הצפון. המיזם ומטרתו: שיקום בית הגידול והפיכת כלל השטח לראוי לשמורת טבע והנגשה מושכלת לציבור של הנוף הייחודי של החרמון הגבוה

2. גן מקלט לצמחים נדירים. שם היחידה – בסיס טירונות חוות השומר, חיל החינוך והנוער. המיזם ומטרתו: תחזוקה ופעילות חינוכית סביב גן מקלט לצמחים נדירים ואנדמים (בסכנת הכחדה) של אדמות כבדות.

3. שימור עטלפים בבקעת הירדן. שם היחידה – חטיבת הבקעה, פיקוד המרכז. המיזם ומטרתו: שימור והגנה על מינים נדירים של עטלפי חרקים במוצבים הנטושים בבקעת הירדן.

4. מובילים בסביבה. שם היחידה – גדוד אבירי המרכז, מרכז ההובלה, אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. המיזם ומטרתו: פיתוח ושימור הסביבה הקרובה לבסיס והפיכתה לאבן שואבת אזורית לבעלי חיים, לצמחים ולבני האדם.

5. פלמחים שומרים על החולות. שם היחידה – בסיס פלמחים, זרוע האוויר והחלל. המיזם ומטרתו: בסיס פלמחים כקהילה שומרת טבע, שמירה על בית הגידול החולי.

6. שימור שטח האש משריפות וייזום שביל סובב בא"פ לכיש. שם היחידה – בסיס אימונים פיקודי לכיש, פיקוד המרכז. המיזם ומטרתו: שילוב צבא וקהילה בשימור השטח, הרחבת הנגישות באופן מבוקר לאתרים ייחודיים והעלאת המודעות לנזק השריפות, הפגיעה בעתיקות, בחי ובצומח וייחודיותו של שטח האש.

7. דרך סיפורה של גזרה. שם היחידה – אוגדת שועלי הדרום, פיקוד הדרום. המיזם ומטרתו: חיזוק חשיבות השמירה על הסביבה בקרב חיילי האגודה.

8. מאמצים את מישורי הלס והחוברות – מין בסכנת הכחדה. שם היחידה – בסיס חצרים, זרוע האוויר והחלל. המיזם ומטרתו: הגברת מודעות החיילים לטבע הסובב אותם, החי והצומח הייחודי שבבסיס, שיפור בריאות ותפקוד אקולוגי של בית הגידול מישורי הלס.

9. מעקב אחר חיות בר בקו ההפרדה המצרי. שם היחידה – גדוד קרקל, חטיבת שרגא. המיזם ומטרתו: מזעור הפגיעה בשמורת הטבע המשתרעת על פני מרבית גזרת החטיבה, על ידי יצירת שגרת חיים תקינה לבעלי החיים השוכנים בשטחי הגזרה.