בואו לבקעה. ארכיון
בואו לבקעה. ארכיוןפלאש 90

בצה"ל יפתחו במהלך ימי חול המועד לטיולים שורה של שטחי אש האסורים לאורך ימות השנה בכניסת אזרחים.

לקראת ההזדמנות הנדירה להכיר חבלי ארץ נסתרים שוחחנו עם קצין אג"מ הבקעה, רס"ן שלומי ממן, שהזמין את כולנו לבוא ולהתרשם מרגעים נדירים של ירוק בבקעה.

הכוחות נערכים לקליטת המסיירים בסד"כ גדול מהרגיל, מספר רס"ן ממן, המציין כי תעתועי מזג האוויר של השנה האחרונה מותירים עוד ימים בודדים של צבע ירוק בבקעה המתאפיינת בדרך כלל בנוף מדברי וצהוב.

ממן מתאר בדבריו שורה ארוכה של שמורות טבע ואזורי טיולים שייפתחו למבקרים ובהם גם ובעיקר שטחי אש שבהם יתיר צה"ל לבקר לנוכח עוצר האימונים המאפיין את ימי חול המועד. עם זאת הוא מציין כי יש לוודא עם רשות שמורות הטבע שאכן המסלול המבוקש נכלל בשטחי האש הפתוחים.

בדבריו הוא מציין שמורות על ציר אלון, את עיינות פצאל, את הואדיות השונים באזור הבקעה ואתרים נוספים המתפרסים בין מצדה שבדרום כמעט עד לטבריה.

בנוסף לכל אלה מספר רס"ן ממן על פתיחתם של אתרים ממזרח לגדר שעל הגבול הירדני. מדבור ב"איים" הסגורים למעבר עבור אזרחים במשך ימות השנה למעט כניסתם של חקלאים על פי ההסכם עם ממשלת ירדן לפרק זמן קצר ומוגבל. כך גם אתרים תיירותיים מסוימים הנפתחים במועדים מיוחדים ונדירים.

באזורים אלה, מספר ממן, ניתן לצפות במראות נדירים של טבע שנותר ללא דריסת ידו של האדם. בין השאר מדובר בעופות דורסים, בצבאים, דורבנים, חזירי בר וחיות בר נוספות. בין הנופים הייחודיים שייחשפו למטייל הישראלי מציין ממן את שפך הירדן אל ים המלח, מראה נדיר ומרהיב כהגדרתו. כל זאת, כאמור, לבד מעצם היותה של בקעת הירדן מכוסה במעטה ירוק רגע לפני שהקיץ מגיע.