אוושויץ שואה מחנה ריכוז
אוושויץ שואה מחנה ריכוזThinkstock

בית המשפט בעיר נירנברג בגרמניה דחה בסוף השבוע האחרון את ערעורו של הבישופ הקתולי-בריטי ריצ'ארד וויליאמסון שהורשע בהכחשת השואה.

בראיון שהעניק בחודש ינואר 2009 לתחנת הטלויזיה השבדית SVT1 אמר וויליאמסון, 74, כי הוא מטיל ספק האם אכן נרצחו שישה מיליון יהודים במחנות ההשמדה במהלך השואה וטען כי המספרים נמוכים בהרבה.

הוא גם הטיל ספק בקיומם של תאי הגזים במחנות ההשמדה. "במחנות ההשמדה נרצחו מאתיים או שלוש מאות אלף יהודים, לא שישה מיליון. העובדות ההיסטריות מנוגדות לטענה כי שישה מיליון יהודים נרצחו בתאי הגזים כתוצאה ממדיניותו של היטלר. אפשר גם להתווכח האם אכן היו בכלל תאי גזים במחנות" אמר וויליאמסון לטלויזיה השבדית. הוא גם יצא כנגד תשלום הפיצויים של גרמניה לניצולי השואה וטען כי הם "נעשים מרגשי אשמה".

הראיון מעורר הסערה שודר לאחר מכן במספר אתרי אינטרנט בגרמניה, שם הכחשת שואה נחשבת כעבירה פלילית, ונגד וויליאמסון הוגש כתב אישום. הוא הורשע ונקנס ב 1800 יורו כאשר השופטים טענו כי התבטאויתיו תוכננו בקפידה. התביעה במשפטו ביקשה להטיל עליו קנס של 5400 יורו, אולם לאחר שהתברר לשופטים כי וויליאמסון פוטר מעבודתו בעקבות התבטאויותיו החריגות, החליטו לגזור עליו קנס מופחת.

וויליאמסון הגיש את הערעור הראשון על ההרשעה בשנת 2013, כאשר עורך דינו טען כי הראיון הטלויזיוני אמור היה להיות משודר בשבדיה בלבד, שם הכחשת השואה אינה עבירה פלילית. אלא שהעובדה כי הראיון בוצע כאשר הבישופ נכח בעיר רגנסבורג בגרמניה, הביאה את השופטים לדחות את ערעורו ולהותיר את ההרשעה והקנס בתוקף. בסוף השבוע נדחה כאמור גם הערעור השני שהגיש וויליאמסון והשופטים הורו לו לשלם את הקנס.