כך עבר החג על אנשי הקבע

בהקפצת תגובה לפיגוע, בשמירה על הצירים העמוסים, או במכונות המלחמה של חיל הים: אנשי הקבע מספרים על החג שסגרו.

ערוץ 7 , כ"ב בניסן תשע"ד

כך עבר החג על אנשי הקבע-ערוץ 7
חייל חיילים מצה מצות פסח
דובר צה''ל

את ליל הסדר העביר מפקד גדוד התותחנים "רשף", סגן-אלוף אהוד ביבי, בבסיסו שבאיזור יהודה ושומרון. בזמן שכלל בית ישראל התחיל לקרוא את ההגדה, כוחות הגדוד עוד היו פרוסים על הצירים שבגזרה על מנת להגן על העוברים בהם ולוודא שיגיעו בבטחה לשולחן הסדר.

"לפני ואחרי הסדר יש תנועה רבה וחשוב מאוד שנהיה שם כדי לוודא שלא קורה משהו. דאגנו לפרוס את הכוחות כדי לאפשר לכולם להגיע לסדר ולשמור על הצירים", הסביר סא"ל ביבי בשיחה לאתר צה"ל.

אמנם לוחמי הגדוד לא נתקלו באירועים חריגים בזמן ערב החג, אך עדיין הדריכות שנדרשה מצידם היא גבוהה. "בכל מקרה אנחנו חייבים להיות ערוכים לכל מקרה ", הדגיש סא"ל ביבי. "החשיבות של הנוכחות שלנו פה היא בהגנת הצירים ובהגנה על ההתיישבויות בזמן החג".

בסדר הצבאי שביצעו כוחות הגדוד היה גם מי שישאל את הקושיות מבלי להתבאס על היותו 'צעיר', כששלושת ילדיו של סא"ל ביבי הצטרפו לשולחן החג של חיילי הבסיס. "זה מאוד מיוחד לעשות את החג על מדים", הוא סיפר. "יש פה אנשים מכל העדות והזרמים – לכל אחד יש את הנוסח שלו לשירה ולהגדה וזה מאוד מיוחד. זו ממש התרוממות רוח, החג מציין יציאה מעבדות לחירות - זה שאנחנו בני חורין בצבא ההגנה לישראל, במדינת ישראל – אין סגירת מעגל טובה מזאת", הוא הוסיף.

באיזורים אחרים באיו"ש, ערב חג הפסח עבר בצורה שקטה הרבה פחות. הפיגוע בגזרת יהודה, בו נרצח סנ"צ ברוך מזרחי, גרר אחריו הקפצת כוחות נרחבת, ביניהם גם אנשי קבע רבים. סגן ב', מצוות של טייסת שהוקפץ בעקבות פיגוע הירי, סיפר לאתר צה"ל על האירועים. סגן ב' שימש ככונן בערב החג.

"הדבר הראשון שעשינו, עוד לפני שידענו את הפרט הראשון, היה להקפיץ צוות טיסה וצוות טכני, על מנת שיכינו מטוסים בהתאם. תוך כדי הכנות התחלנו לצבור מידע על האירוע - מיקום כללי שלו ומידע בסיסי על ההתרחשות". הכוחות התבקשו לסרוק את השטח ולספק מידע על ההתרחשויות מהאוויר,ותוך זמן קצר מהקריאה כבר היו מעל זירת האירוע. "בשגרה, חג הפסח בטייסות הוא כמו שבת", אמר סגן ב'. "אבל גם כשמגיעה התרעה נשארנו רגועים, כי היינו מוכנים להכל, והדברים עבדו כפי שצריך".

גם רחוק מהאירועים היבשתיים, אנשי קבע העבירו את החג עם חייליהם בבסיסים הסגורים. "הייתי אמור לעשות סדר עם המשפחה, אבל הוקפצנו. אני כבר רגיל לזה", מספר לאתר צה"ל מפקד ספינת הטילים אח"י כידון רס"ן בן לוי. "גם השנה אמא שלי הייתה מתוסכלת, אבל מבחינתי זה בסדר", הוא מחייך.

רס"ן לוי הסביר את הנחיצות בכוננות תמידית של סטי"ל. "בכל רגע נתון יש כלי שיט של ציים אויבים אלינו שנמצאים בים, ובכל רגע נתון, הדבר הכי קטן שקורה על גדר המערכת בלבנון או בסוריה יכול לגרום לפרוץ מלחמה", הסביר.

"מי שתופס כוננות תמיד צריך להיות מוכן ללחימה בהקפצה של שנייה. אני ניסיתי לזכור זאת לכל אורך הסדר, אני מרגיש שזו אחריות עצומה", העיר מפקד הכידון. "בסדר עצמו יש אווירה חגיגית ויש תחושה של ביחד. אז מצד אחד אתה מרגיש בבית, מצד שני תוך חמש דקות כולם תופסים עמדות קרב, מנתקים חבלים, והבית הצף הופך למכונת מלחמה משומנת", אמר. "אנחנו הכוח הראשון שמגיע לזירה, עד שצוברים את כל שאר הסד"כ וכל שאר הספינות מצטרפות".