שאפו
שאפושאפו

בשנים האחרונות, יותר ויותר ישראלים מגלים את קסמו של האירוח הכפרי. ואכן, כאשר פועלים בישראל למעלה מ-10,000 צימרים ברחבי הארץ, נדמה לעיתים שההיצע גדול מן הביקוש. אירוח בצימר מהווה פתרון נפלא לחופשה בהרכבים שונים. למשל, אם אתם רוצים "לברוח" עם בן/בת הזוג לסוף שבוע של שקט מהילדים והעבודה, צימרים לזוגות מחכים לכם עם שלל הפתעות. כמו כן, צימרים מתאימים גם לנופש משפחתי עם הנשים והטף. בצפון ובדרום פועלים שורה ארוכה של מתחמי אירוח כפרי למשפחות אשר יכולים להיות יעד מושלם גם לקבוצות גדולות במיוחד.

בשל המבחר העצום, התחרות בין היעדים השונים בענף הצימרים בישראל נמצאת כל הזמן בתנופה. לדוגמה, אנו נפגשים יותר ויותר במונח צימרים יוקרתיים. אלו צימרים מפוארים אשר לוקחים את חוויית האירוח הכפרי שלב אחד קדימה. למעשה, צימר יוקרתי הוא צימר אשר לא מציע לכם רק קורת גג כפרית אלא מגוון עשיר של אלמנטים נוספים. בריכה פרטית (אפשר אפילו מחוממת ומקורה), ג'קוזי ספא, חצר גדולה ומטופחת, ארוחות שף, סאונה יבשה, מטבחון מאובזר, חלוקים איכותיים, מגבות מפנקות, תמרוקים נפלאים והרשימה לא נגמרת.

50 פרמטרים לדירוג צימרים יוקרתיים

"אין כיום הגדרה מדויקת למונח צימר יוקרתי", מסביר מיכאל בנאי מחד נס, בעליו של אתר שאפו המציע קטלוג צימרים יוקרתיים בישראל, "לא אחת, אורחים מזמינים צימר יוקרתי ומגלים בסופו של היום פער עצום בין הרצוי למצוי. בדיוק בשביל זה השקנו את אתר שאפו. אתר שכל הצימרים שמפורסמים בו עברו ביקורת מעמיקה ונמצאו ראויים". בנאי איננו לבד. בין אתרי האינטרנט אשר מפרסמים יחידות אירוח כפריות, ניתן למצוא גם אתרים אשר מתמחים באופן מיוחד בצימרים יוקרתיים.

באתר שאפו של בנאי, הרעיון הוא פשוט. צוות האתר, אשר מורכב ממומחי שיווק ואנשי שטח בענף התיירות (מרביתם מאזור הצפון, מחוז הצימרים של ישראל), עמל על ניסוח מבחן מיוחד ובו לא פחות מ-50 (!) פרמטרים שונים לדירוג צימר. "המבחן של שאפו לא מבוסס על כן ולא. הצוות שלנו בודק כל צימר וצימר עד לרזולוציה הנמוכה ביותר", אומרת בר לסטר, מנהלת האתר, "לדוגמה, גם אם צימר מסוים מציע בריכה פרטית, אנחנו בודקים את טיב הבריכה על בסיס אלמנטים כגון גודל, עומק, חימום, קירוי, זרמים, סביבה, מיטות שיזוף, נוף, מוסיקה באזור הבריכה וכדומה. דהיינו, לא כל צימר עם בריכה הוא צימר יוקרתי ובכדי לעבור את מבחן שאפו צריך להוכיח משהו מעבר".

"לא זו אף זו", אומר בנאי, "אתר שאפו הוא אתר חברתי. אנחנו נמצאים כל הזמן בקשר עם הגולשים ומקבלים מהם פידבקים אודות הצימרים השונים. למשל, אם ישנו צימר יוקרתי בישראל אשר טרם פורסם בשאפו, אך הגולשים שלנו ממליצים לנו לבדוק אותו, אנחנו לא מהססים. צוות האתר יגיע אל המקום וישמח להעמיד אותו במבחן שאפו. כמו כן, גם צימרים יוקרתיים אשר מפורסמים אצלנו אינם חסינים. הצוות שלנו עורך ביקורות פתע באתרי הנופש ואנחנו מקבלים דיווחים שוטפים מהגולשים. אם יש צימר יוקרתי אשר מציע את כל הפינוקים האפשריים אבל גולשים שמבקרים בו מתלוננים על רמת השירות, אנחנו מעדכנים בכך את בעל המקום ובמידת הצורך מסירים אותו מהקטלוג שלנו".

"בסופו של היום, שם המשחק הוא אמינות", מצטרפת לסטר לדברים, "המבחן שפיתחנו מסייע לנו להציג באמינות גבוהה צימרים יוקרתיים בלבד. אולי המחיר גבוה מעט, אבל התמורה לא תסולא בפז". למעבר לגלישה באתר, לחץ כאן: שאפו

אז מה כולל מבחן שאפו?

מבחן שאפו הוא מבחן הכולל למעלה מ-50 פרמטרים שונים אשר מרכיבים אירוח כפרי יוקרתי. "הרעיון הוא להגיש לגולשים שלנו מוצר מוגמר", מסביר בנאי, "אם אתה מפעיל צימר שהאורחים שלו יוצאים ממנו כאשר הם מסירים את הכובע ואומרים שאפו, נשמח לשמוע על כך". המבחן מורכב הן מרמת האירוח והן מרמת השירות.

בין השאר, צוות אתר שאפו בודק את גודל יחידות האירוח, הנוף אשר נשקף מהיחידות והמתחם, אלמנטים נוספים כגון ג'קוזי או בריכה, רמת עיצוב, רמת חדר הרחצה, פרטיות לאורחים, אבזור פנימי, מיקום הצימרים ביחס לאטרקציות ומסלולי טיול, ארוחות, טיפולי ספא ועוד. כפי שצוין לעיל, זהו לא מבחן שנועד לסמן V או X. כל פרמטר ופרמטר נבחן בקפידה, על בסיס השוואה ליחידות האירוח היוקרתיות ביותר בישראל.