כ-50 אלף ניצולי שואה חיים מתחת לקו העוני

על פי הדו"ח השנתי של הקרן לרווחת ניצולי השואה שמפורסם היום 43% מהנשאלים העידו שהם חוששים כי השואה עלולה לחזור על עצמה.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ג בניסן תשע"ד

כ-50 אלף ניצולי שואה חיים מתחת לקו העוני-ערוץ 7
ניצולי שואה
צילום: פלאש 90

60% מכלל ניצולי השואה מוטרדים ממצבם הכלכלי, וכ-50 אלף מכלל הניצולים חיים כיום בישראל מתחת לקו העוני - כך עולה מהדו"ח השנתי של הקרן לרווחת ניצולי השואה שמפורסם היום (רביעי).

עוד עולה מהדו"ח כי 43% מהנשאלים העידו שהם חוששים כי השואה עלולה לחזור על עצמה.

"המשימה שלנו היא לא רק לתת לניצולי השואה את הזכות שהם מבקשים למות בכבוד", אמר עם חשיפת הדו"ח יושב ראש הקרן לרווחת ניצולי השואה, אבי דיכטר, "המשימה שלנו היא בעיקר לתת לניצולי השואה את מה שאנחנו רוצים וצריכים - לתת לניצולי השואה לחיות בכבוד".

יו"ר השדולה למען ניצולי השואה בכנסת, ח״כ יפעת קריב אמרה בתגובה לדו"ח "מידי שנה לקראת יום השואה מתפרסמים דוחות קשים, אותי הנושא מעסיק כל השנה. בדו"ח השנה אנו רואים שיפור במצב ניצולי השואה ביחס לשנים עברו. בשבוע הבא תובא לאישור הממשלה 'תכנית לאומית לסיוע לניצולי שואה' שכוללת פעולות משמעותיות במישורי התקציב, הרווחה וצמצום הבירוקרטיה במטרה להקל ולשפר את תנאי הניצולים. משרד האוצר לוקח אחריות ויעביר לניצולים את הכספים והשירותים באופן ישיר ולא דרך גורמים מתווכים".

ח"כ קריב הוסיפה כי "סוף סוף ישנה הבנה כי מסגרת הזמן לשיפור מציאות חייהם של ניצולי השואה הינה קצובה וחייבים לפעול כאן ועכשיו. מדינת ישראל מחויבת לדאוג לניצולי השואה ובני זוגם, שעוד חיים בקרבנו ולאפשר להם קיום בכבוד ורווחה". 

ח"כ איציק שמולי (העבודה) התייחס אף הוא לדו"ח השנתי "אני לא בטוח שאת הקלון המביש הזה נצליח למחוק מעצמנו בעוד כמה שנים כשאחרון הניצולים יילך מאיתנו.

לשמוע בחג האחרון את ניצול שואה אומר לי שרדנו את הנורא מכל ודווקא הביורוקרטיה כאן הרגה אותנו אומר שבמדינת ישראל יש המון כוונות טובות אבל אוזלת יד וגם כמה גוזרי קופונים בדרך.. צריך עכשיו, לפני יום השואה לקבל החלטה ערכית וברורה: מעיפים את כל הניירת הצידה וכל ניצול יקבל קצבה קבועה, טיפולים רפואיים ושירותים חברתיים בחינם מחר בבוקר. כמה זה כבר יעלה למדינה?? כלום לעומת הבושה בעוד כמה שנים על כך שלא עשינו עבורם מספיק.. ".