אבי וורצמן
אבי וורצמןחזקי עזרא

בנימה מרגיעה מתייחס סגן שר החינוך, חבר הכנסת אבי וורצמן, לחששותיהם של ראשי מוסדות החינוך הציוני דתי מקריסה כלכלית בעקבות גזרות שהושתו עליהם ממשרד החינוך במהלך השנה הנוכחית.

דבריו של וורצמן בערוץ 7 מגיעים על רקע כינוס חירום הצפוי להתקיים היום (רביעי) אחר הצהרים ובו יציגו ראשי מוסדות החינוך הציוני דתי את חששותיהם וקשייהם התקציביים.

בראשית הדברים התייחס סגן השר לסוגיית סכומי הכסף המעוכבים שאמורים היו לכסות על הפער התקציבי שנוצר מהפחתת שכר הלימוד בכעשרה אחוזים. סגן השר מציין כי הפחתת שכר הלימוד היא בשורה משמעותית גדולה להורים ולאחר ששנים רבות התקיימו דיונים וועדות רק השנה יצאה לדרך התכנית שאפשרה את הפחתת שכר הלימוד, מהלך שבוצע בשיתוף פעולה עם המוסדות עצמם.

עם זאת הסכום שמשרד החינוך אמור היה לשלם שולם עד כה רק בחלקו. החלק הראשון הועבר כבר לפני שלושה או ארבעה חודשים וזהו הסכום שיועד לתגבור לימודי קודש, לתוספת שעות רב והגדרות נוספות שיכסו על הפער במוסדות חטיבת הביניים. "מדובר בחיזוק של כל מוסד מקיף דתי במרכז ובפריפריה", אומר וורצמן המבטיח כי עד סוף שנת הלימודים הנוכחית יועברו כל הכספים הנוספים המיועדים למוסדות התיכוניים.

להערכתו כאשר הסכומים ייכנסו למוסדות יתברר שהתגבור גדול יותר מכפי שהיה בעבר. וורצמן מספר כי ועדת התמיכות כבר התכנסה והחליטה איזה סכום יקבל כל מוסד מבין 260 מוסדות, "ומדובר בסכומים משמעותיים", מדגיש וורצמן.

כשנשאל אם מכאן ואילך יצטרכו המוסדות לתפקד במשך שנה שלמה ללא תקציב ורק בסופה יקבלו אותו למפרע מבהיר סגן השר כי מדובר במציאות חד פעמית התואמת את השנה הראשונה בה מיושמת התכנית להפחתת שכר לימוד. "הפעולה הזו היא רק בפעם הראשונה, רק בשנה הזו כי לוקח זמן עד שהמערכת מכילה את המהלך. כעת נקבעו הקריטריונים והפרמטרים ובשנת הלימודים הבאה הכול יוסדר", מבטיח וורצמן.

סגן השר התייחס גם לתקציב שקוצץ מהמוסדות התיכוניים, תקציב מדעי יהדות שלא רק קוצץ אלא נגבה רטרואקטיבית וישיבות ואולפנות נאלצו לשלם סכומי כסף גדולים על תקציבים שהתקבלו בשנה שעברה וזאת ללא הסבר או הודעה לאחר שיצרו איזון תקציבי ושילמו משכורות למורים ועובדים. וורצמן מספר כי ראשי המוסדות קיימו ישיבה בנושא עם שר החינוך ולאחר מכן ישיבה נוספת איתו עצמו לפני החג, וביום שני הקרוב תתקיים ישיבה נוספת בה ייקחו חלק הגורמים המקצועיים ויימצא פתרון גם לסוגיה הזו. "יש כמה כיוונים אפשריים", אומר וורצמן המדגיש כי העיקרון הוא שאין כל רצון לפגוע בלימוד התורה אלא להיפך, לחזק אותו.

באשר לכינוס החירום הצפוי היום אומר וורצמן כי בכנס זה אמורים ראשי המוסדות והרשתות לדווח למתכנסים על הסיכומים שהתקבלו מולו ומול שר החינוך ומעבר לכך ישמש הכנס גם ככנס היערכות לקראת השנה הבאה.